Zagrożenia stwarzane przez substancje psychoaktywne
W Olsztynie odbyło się spotkanie przedstawiciela Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z kadrą Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Spotkanie „Nowe narkotyki w innej perspektywie” miało na celu uzupełnienie wiedzy na temat nowych narkotyków oraz przekazanie praktycznych wskazówek dotyczących zagrożeń stwarzanych przez te substancje.
Zwrócono uwagę, ze ostatnie lata to czas dynamicznych zmian na narkotykowym rynku związanych z bardzo szybkim tempem pojawiania się nieznanych i niebezpiecznych substancji psychoaktywnych powodujących ostre zatrucia dzieci i młodzieży oraz uzależnienia, a nawet zgony.
Rolą służb i profilaktyków jest ograniczanie zagrożeń stwarzanych przez nowe narkotyki, dlatego działania wymagają racjonalnej, opartej na podstawach naukowych strategii. Strategia taka musi łączyć system nadzoru i profilaktykę. Istotne jest systematyczne prowadzenie działań edukacyjnych, w celu przeciwstawienia się zjawisku używania nowych narkotyków, w środowisku domowym, szkolnym czy lokalnym.
Wiedza i adekwatne reagowanie a w konsekwencji skuteczna profilaktyka wpływa na ograniczenie zarówno pierwszych kontaktów z nowymi substancjami, jak też nadużywanie substancji psychoaktywnych oraz zapobiegnie szkodom zdrowotnym i społecznym.
Radosław Gruss, przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, zwrócił uwagę na konieczność uzyskania pożądanych zachowań zdrowotnych poprzez radykalne ograniczanie popytu, czyli zmniejszanie zainteresowania używaniem nowych narkotyków przez dzieci i młodzież.