Kontakt

Polityka społeczna

O profilaktyce uzależnień behawioralnych

Prelegenci podczas konferencji o uzależnieniach behawioralnych

W Olsztynie odbyła się konferencja wojewódzka „Profilaktyka uzależnień behawioralnych – możliwości i wyzwania”, którą zorganizował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: nauczyciele, wychowawcy, pracownicy systemu pomocy społecznej, przedstawiciele ochrony zdrowia, sądownictwa  oraz samorządowcy.

Konferencję otworzyła Jolanta Piotrowska – członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego – przedstawiając wyniki z badania ESPAD przeprowadzonego w naszym województwie w 2021 roku. Zwróciła uwagę, że prawie 92 proc. osób w wieku 15-16 lat oraz 93 proc. badanych w wieku 17-18 lat zadeklarowało korzystanie z internetu w ciągu ostatnich siedmiu dni przed badaniem – w młodszej grupie ponad 36 proc. badanych przyznało, że w weekendy spędza w Internecie powyżej sześciu godzin, a w starszej grupie – 35 proc. badanych. Wskazuje to na brak świadomości dzieci i młodzieży (a także ich rodziców i opiekunów) z zakresu problemowego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych.

Konferencję poprowadził Paweł Amulewicz, który zaprosił do zabrania głosu dr Marlenę Stradomską – psycholożkę, pracownika Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS
w Lublinie, która omówiła temat „Wyzwania nowoczesności a człowiek XXI wieku”. Następnie, czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać – opowiedział dr Maciej Dębski – adiunkt Zakładu Socjologii Stosowanej Uniwersytetu Gdańskiego, prezes Fundacji Dbam o Mój Z@sieg. O tym, jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje w rodzinie, opowiedziała on-line Joanna Flis – psycholog, doktorantka – adiunkt na SWPS,  psychoterapeuta pracująca z dziećmi i młodzieżą, zajmująca się badaniami naukowymi oraz popularyzacją wiedzy z zakresu e-uzależnień. Ostatnim prelegentem był Marcin Łokciewicz  – pedagog, nauczyciel-wychowawca, terapeuta w Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, który przedstawił swoją koncepcję  poszukiwania złotego środka wychowawczego dla współczesnych rodziców i nauczycieli.

Podsumowując konferencję, Jolanta Piotrowska zaznaczyła, że konferencja była istotnym elementem edukacji społecznej realizowanej przez samorząd województwa na temat uzależnień behawioralnych,  uznając, że ten rodzaj uzależnienia jest równie niebezpieczny, jak uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a może bardziej podstępny. Wskazała, że ważne  jest powstrzymanie nałogowych zachowań, które wyniszczają życie człowieka, dlatego istotna jest nauka radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi w zdrowy sposób – bez nałogów.  Konferencja była próbą poznania tych sposobów i metod, które sprzyjają podejmowaniu skutecznych metod radzenia sobie z problemami i emocjami – a tym samym unikaniem problemu uzależnienia.

Link do nagrania konferencji: https://bu.warmia.mazury.pl:7123/sharing/NpR67zsNh

Link do prezentacji: https://bu.warmia.mazury.pl:7123/sharing/do4ev6Z26


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK