Rozwiązania prawne w pomocy społecznej
W Olsztynie odbyły się trzy szkolenia projektu „Akademia Pomocy Społecznej” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wydarzenie skierowane było do osób świadczących usługi aktywizacyjne i innych usług społecznych bezpośrednio na rzecz osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
W szczególności były to osoby zatrudnione na stanowiskach: pracownik socjalny i aspirant pracy socjalnej z województwa warmińsko-mazurskiego.
Celem szkolenia było pogłębienie i doskonalenie kompetencji z zakresu nowych rozwiązań organizacyjno-prawnych w pomocy społecznej.
W wydarzeniu (19-21 kwietnia 2022 roku), które dotyczyło „Zmian przepisów ustawy o pomocy społecznej” uczestniczyło 45 kluczowych pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej. Z kolei w szkoleniu stacjonarnym (27-28 kwietnia 2022 roku) „Zmiany przepisów w zakresie prowadzenia i zapewnienia miejsc w mieszkaniach chronionych” uczestniczyło łącznie 30 kluczowych pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej. Poprowadziła je Urszula Maziarz - prawnik, wieloletni członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu; od 2009 roku - jako prezes Kolegium (obecnie w stanie spoczynku), doświadczony praktyk w realizacji szkoleń z zakresu pomocy społecznej.
Ostatnie wydarzenie (29 kwietnia 2022 roku) to „Szkolenie dla pracowników socjalnych zatrudnionych w domach pomocy społecznej z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom domów”. Uczestniczyło w nim 15 kluczowych pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej. Poprowadził je Grzegorz Baranowski - przedstawiciel Fundacji Libertatem, wieloletni dyrektor Domu Pomocy Społecznej, obecnie dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
Wszystkie wydarzenia realizowane były przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.