Kontakt

Polityka społeczna

18 stycznia - Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów

Ilustracja do tekstu

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach odbędą się 18 stycznia 2022 roku w Działdowie.

W okresie II wojny światowej funkcjonował tu obóz niemiecki, o różnym charakterze: jako obóz jeniecki, wychowawczy, przejściowy, obóz pracy, a także jako utajony obóz zagłady. W 1945 r. funkcjonował zaś jako sowiecki Obóz Nakazowo-Rozdzielczy NKWD.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego w uchwale Nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 roku w sprawie corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956, w tym w formie honorowania Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach zaproponował, aby 18 stycznia był obchodzony w regionie jako Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Szczególnie w tym właśnie dniu oddajmy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, obywatelom Polski i innych państw, którzy w naszym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów.

Tu zostali zamordowani, trwale okaleczeni fizycznie i psychicznie, osadzeni w obozach i więzieniach, zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania, a także stąd i tu byli deportowani.

Wszystkim tym ludziom winni jesteśmy pamięć. Jesteśmy również zobowiązani do odkrywania i upowszechniania wiedzy o wydarzeniach tamtych tragicznych dla wielu osób, rodzin i społeczności czasów, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła.

Organizatorami uroczystości są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo.  

PROGRAM OBCHODÓW:
12.00 - msza święta w kościele p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Jana Matejki 59),
13.00 - złożenie wiązanek kwiatów pod tablicami upamiętniającymi Ofiary obozów w Działdowie oraz Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego (dziedziniec kościoła),
13.30 - uroczystości na placu obozowym KL Soldau, później nakazowo-rozdzielczego obozu NKWD (ul. Grunwaldzka) z udziałem wojskowej asysty honorowej:
- hymn państwowy,
- wystąpienia okolicznościowe,
- złożenie wieńców pod pomnikiem - krzyżem poświęconym Ofiarom niemieckiego obozu KL Soldau,
14.30 - zakończenie uroczystości.

 

 

 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK