Kontakt

Polityka społeczna

Zachować pamięć o tragicznych wydarzeniach

Spotkanie promujące książkę

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyło się spotkanie autorskie promujące książkę „Niemieckie i sowieckie zbrodnie na Ziemi Działdowskiej” Anny Jagodzińskiej, Andrzeja Ruteckiego i Waldemara Brendy.

W spotkaniu brało udział około 30 osób, w tym m.in. Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Sylwia Jaskulska (członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego), Andrzej Marcinkiewicz (dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej), Grzegorz Mrowiński (burmistrz Działdowa), ks. Marian Ofiara (proboszcz Parafii św. Katarzyny w Działdowie).

Nie zabrakło również przedstawicieli wojska, samorządów, reprezentantów Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie, Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” z Działdowa oraz uczniów III LO w Olsztynie wraz z opiekunką Klubu Wnuka Sybiraka.

„Zimą 1939 roku w Działdowie hitlerowcy utworzyli obóz zagłady, który stał się ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na dzisiejszych ziemiach Polski północnej. Z dostępnych informacji wynika, że do obozu trafiło około 30 tysięcy osób, z czego kilkanaście tysięcy zostało zamordowanych, w tym 89 polskich duchownych m.in. z diecezji chełmińskiej, płockiej i łomżyńskiej.

W styczniu 1945 roku do Działdowa wkroczyła Armia Czerwona, a teren obozu na kilkanaście miesięcy zajęło NKWD, skąd więźniów wywożono do łagrów w głąb ZSRR. (…) najważniejsze jest zachowanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach dla współczesnych i dla przyszłych pokoleń”  - fragment wstępu do książki.

Publikację, którą można w całości przeczytać na stronie https://warmia.mazury.pl/kultura/pamiec-ofiar-obu-totalitaryzmow-na-warmii-i-mazurach wydał ze środków własnych samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK