Zwalczanie i zapobieganie zbrodni ludobójstwa
9 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa oraz Zapobiegania tej Zbrodni.
Rezolucja z dnia 11 września 2015 roku zachęca wszystkie państwa członkowskie i państwa mające status obserwatora, agendy Narodów Zjednoczonych oraz inne międzynarodowe i regionalne organizacje, a także zwykłych ludzi do obchodów tego dnia.
Mają one zwiększyć świadomość na temat konieczności zwalczania i zapobiegania zbrodni ludobójstwa oraz upamiętnić i uhonorować ofiary tej okrutnej zbrodni.
Ludobójstwo to zbrodnia dokonana w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych, jako takich, co stanowi bezwzględne pogwałcenie ich fundamentalnego prawa do życia w pokoju i godności.
Konwencja w Sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa jest pierwszym międzynarodowym traktatem dotyczącym praw człowieka. Potwierdza ona, że ludobójstwo, popełnione czy to w czasie pokoju czy w warunkach wojennych, jest zbrodnią ściganą na mocy prawa międzynarodowego, a strony Konwencji zobowiązują się do zapobiegania i karania winnych ludobójstwa.
Działania dążące do zapobiegania ludobójstwu są długofalowe i wymagają zaangażowania wielu osób do budowania bardziej odpornych społeczności, którym państwa będą zapewniały pełną ochronę przed dyskryminacją. Trzeba wykorzenić wszelkie uprzedzenia na tle rasowym religijnym i innym, zahamować rozprzestrzenianie się wrogości i nienawiści w stosunku do grup społecznościowych.
Pamięć o aktach ludobójstwa i wyrażanie uznania dla ich ofiar wzmocni proces zapobiegania temu terrorowi. Musimy wynieść lekcję z wydarzeń z przeszłości, by zaprowadzić rzeczywisty pokój na świecie i nie dopuścić by ta straszliwa zbrodnia przeciwko ludzkości ponownie miała miejsce.
Akty ludobójstwa, których doświadczyliśmy w przeszłości pokazały, iż zbrodnia ta nie jest kwestią jednego wydarzenia - jest co cały proces, który wymaga czasu, planowania, przygotowań oraz zasobów. Proces ten jest zauważalny, a świat powinien zareagować w porę, by nie dopuścić do aktów ludobójstwa i uratować tysiące żyć ludzkich.
Radni wojewódzcy podczas sesji sejmiku, która odbyła się 26 maja 2020 roku, przyjęli uchwałę w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956, w tym w formie honorowania Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.