Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - galeria zdjęć
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który obchodzony jest 12 lipca, to najmłodsze święto państwowe. Zostało ustanowione we wrześniu 2017 roku.
Jest to dzień upamiętniający wymordowanie przez hitlerowskich najeźdźców mieszkańców świętokrzyskiej wsi Michniów za pomoc niesioną partyzantom.
Święto stanowi hołd dla odwagi ludności wiejskiej oraz upamiętnia ofiary z konfliktów zbrojnych w czasach II wojny światowej.
Regionalny Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polski odbył się w Zielonce Pasłęckiej, gdzie po mszy świętej zaplanowano uroczystości przy Pomniku Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu.
- W takim dniu uświadamiamy sobie gdzie był i gdzie będzie ośrodek podtrzymujący polskość i Polaków, zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i w przyszłości. Nie ma najmniejszej bowiem wątpliwości, że wieś polska jest nośnikiem kultury, zakorzenionej w kulturze ludowej, tradycji i obyczajach - mówił podczas uroczystości marszałek Gustaw Marek Brzezin. - W dniu tego święta, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o ofiarach wsi Warmii i Mazur. O straconych w 1939 roku mieszkańcach pogranicza powiatu nowomiejskiego, działdowskiego, o ofiarach Narwy, lasu w Komornikach czy w Białutach, Łąkorzu, Iłowie-Osadzie, Skarlinie i innych miejscach. W roku niepodległości pamięcią musimy objąć także chłopów warmińskich i mazurskich, którzy trwali przy polskiej tożsamości z narażeniem życia.