21 postulatów samorządowych
Samorządowcy z całej Polski zgromadzeni 31 sierpnia 2019 roku w Gdańsku, w 39 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w tym mieście, ogłosili 21 postulatów samorządowych, które dotyczą najważniejszych tematów i wyzwań, z jakimi mierzą się wspólnoty lokalne.
Ogłoszenie postulatów odbyło się podczas debaty "Przyszłość samorządu", która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W debacie udział wzięli prezydenci miast, marszałkowie województw, burmistrzowie i wójtowie, a także przedstawiciele miast partnerskich Gdańska. W imieniu Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, w debacie udział wziął Szef Kancelarii Sejmiku - Wiktor Leyk.
Dyskusja nad postulatami zapoczątkowana została 4 czerwca 2019 r., gdzie podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, ponad 300 samorządowców rozpoczęło rozmowy na temat przyszłości polskich miast i wsi. W całej Polsce odbywały się spotkania z mieszkańcami, uruchomiona została strona internetowa www.SamorzadyDlaPolski.pl, na której wszyscy mogli zgłaszać swoje uwagi i pomysły oraz wyrażać akceptację lub dezaprobatę dla zaproponowanych rozwiązań. Tezy konsultowano z mieszkańcami małych gmin i dużych miast, z przedstawicielami sektora pozarządowego i ze środowiskiem samorządowym. Po konsultacjach sformułowano 21 postulatów samorządowych, które podczas debaty "Przyszłość samorządu" zaprezentowane zostały jako oficjalne stanowisko samorządów.
Wśród 21 postulatów samorządowych znalazły się m.in. decentralizacja służby zdrowia, zwiększenie nakładów na edukację, obowiązek konsultowania z przedstawicielami samorządu i społeczności lokalnej wszystkich projektów ustaw, rozwój budownictwa komunalnego i społecznego, decentralizacja rozdziału funduszy unijnych, a także przekazywanie społecznościom lokalnym mienia publicznego, swoboda tworzenia związków metropolitalnych i obszarów funkcjonalnych, przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu i odpolitycznienie mediów publicznych.
Samorządowcy apelują również m.in. o pełne prawo wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie spraw lokalnych, budowę solidarnej i otwartej społeczności lokalnej oraz przeciwdziałanie wykluczeniem, obecność samorządowców w Senacie RP, skuteczną ochronę środowiska i walkę ze smogiem, ochronę krajobrazu i przestrzeni publicznej, wpływu na prewencję i bezpieczeństwo w ich lokalnych społecznościach, a przede wszystkim adekwatność środków z budżetu państwa wobec zakresu zadań realizowanych przez samorządy.
Ostatnie regulacje prawne w edukacji, a w tym reforma oświaty i podwyżki płac nauczyciel, obniżka podatku PIT oraz wzrost kosztów energii elektrycznej rujnują budżety wielu samorządów co będzie skutkowało nie tylko ograniczeniem ich budżetów, ale grozi brakiem możliwości inwestycyjnych, w tym z wykorzystaniem środków unijnych w obecnej i przyszłej perspektywie.
W debacie udział wzięli m.in.: Elżbieta Bieńkowska - europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Elżbieta Polak - marszałek województwa lubuskiego, Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich, Krzysztof Iwaniuk - wójt gminy Terespol i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
Zobacz 21 postulatów samorządowych
Podpisy pod zdjęciami (wszystkie Fot. Grzegorz Mehring):
1. Paneliści debaty „Przyszłość Samorządu”. Od lewej: Krzysztof Iwaniuk, Tadeusz Truskolaski, Elżbieta Polak, Elżbieta Bieńkowska. Fot. Grzegorz Mehring.
2. 31 sierpnia, w Europejskim Centrum Solidarności, odbyła się debata poświęcona 21 postulatom samorządowym. Fot. Grzegorz Mehring
3. Uczestnicy debaty „Przyszłość samorządu”. W pierwszym rzędzie od lewej: Bogdan Wenta – prezydent Kielc, Andrzej Porawski - dyrektor biura Związku Miast Polskich, Grzegorz Grzelak - wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Wiktor Leyk – Szef Kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Piotr Adamowicz – brat zmarłego tragicznie prezydenta Gdańśka
4. Wiktor Leyk – Szef Kancelarii Sejmiku Województwa w rozmowie z Prezydentem Gdyni, Wojciechem Szczurkiem.
5. Uczestników debaty przywitała Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.