Święto kończące porę żniw na Warmii i Mazurach
- „Od myszy po cesarza wszyscy żyją z gospodarza” – tym starym polskim przysłowiem marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin otworzył Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, które odbyły się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku.
Rolnictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki narodowej i regionalnej.
W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje ponad 65 tys. gospodarstw rolnych. Region jest jednym z liderów w Polsce pod względem liczby gospodarstw ekologicznych i areału upraw realizowanych w tym systemie produkcji. Zarejestrowanych jest tu około 3,5 tys. gospodarstw. Produkcja żywności wysokiej jakości to jedna z naszych inteligentnych specjalizacji. Oznacza to, że poważna suma unijnych pieniędzy za pośrednictwem instytucji samorządu województwa trafia na obszary wiejskie i przyczynia się do ich rozwoju.
- Samorząd województwa od lat dba o to, by za pośrednictwem naszych instytucji pieniądze unijne wspierały transformację obszarów wiejskich Warmii, Mazur i Powiśla - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Podejmujemy wiele działań zmierzających do pełnego i zarazem racjonalnego wykorzystania wszystkich środków pomocowych, przyznanych naszemu regionowi. Tu pomocą służył wydłużony o dwa lata, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Od 1 stycznia 2023 roku rozpoczął się kolejny okres programowania funduszy unijnych. Wsparcie finansowe jest przyznawane na podstawie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, w którym nowym elementem systemu płatności bezpośrednich, wspierającym realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, są ekoschematy.
Regionalne dożynki to przede wszystkim piękne stroje ludowe oraz wieńce czy lokalne produkty.
Ta tradycja stanowi ważny element polskiej kultury, krzewiący wartości, którymi żyły pokolenia naszych przodków. Na przestrzeni wieków wieś znacząco się zmieniła, lecz potrzeba wspólnego radowania się z pozyskanych plonów oraz pielęgnowania obrzędów pozostaje niezmienna.
Święto Plonów to zarazem najważniejsze święto polskiej wsi i wyraz hołdu dla tych, którzy przez cały rok uprawiają ziemię. Dla rolników jest to przede wszystkim czas radości i zasłużonego odpoczynku.
- Polska wieś zmieniła się w ciągu ostatnich lat nie do poznania, głównie dzięki staraniom samorządów - dodaje marszałek Brzezin. - Zależy nam na tym, żeby wieś stała się atrakcyjnym miejscem do życia, a rolnicy mieli coraz lepsze warunki do rozwoju swoich gospodarstw. Wiele w tym kierunku robimy, wiele jeszcze przed nami. Dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju kluczowe jest zapewnienie ciągłości dostaw i dostępności niezbędnych środków produkcji, a z drugiej strony - możliwości zbytu produktów rolnych za uczciwą, godziwą cenę. Szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej, która jeszcze dobitniej uzmysławia, że rolnictwo i skuteczne zabezpieczenie żywnościowe jest kluczowe nie tylko na poziomie regionalnym, krajowym czy unijnym, ale i światowym.
Symbolem obfitych plonów i trudu rolników w minionych miesiącach są bochny chleba, które jednocześnie świadectwem dostatku i pomyślności.
Jak nakazuje tradycja symboliczny bochen chleba z tegorocznych plonów podzielił marszałek Gustaw Marek Brzezin, gospodarz województwa warmińsko-mazurskiego. - Aby nikomu nie zabrakło dachu nad głową i chleba na stole – mówił do zebranych gości marszałek Brzezin.
Mszę świętą koncelebrował metropolita warmiński ks. abp. Józef Górzyński. Gospodynie jak co roku rywalizowały o tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Ideą konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów, wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego.
Na III miejscu w konkursie na wieniec znalazły się Banie Mazurskie (przyznano nagrodę 2,6 tys. zł), II miejsce – Liski z gminy Pisz (3,8 tys. zł), a na pierwszym miejscu – miejscowość Nowe Drygały z gminy Biała Piska (5 tys. zł). Wyróżnienia (po 1 tys. zł) trafiły do: Ząbrowa (gm. Iława), Legin (gm. Reszel), Nowej Różanki (gm. Kętrzyn), Miłomłyna, Osieki (gm. Bartoszyce), Łukty, Kisielic, Klebarka Małego (gm. Purda), Kwietnika (gm. Młynary) oraz Nowego Dworu (gm. Orneta).
Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Stoiska wystawowe oceniane były pod kątem kompozycji przestrzennej stoiska, kompozycji układu eksponatów, sposobu prezentacji stoiska, atrakcyjności wizualnej i obfitości oferty produktów prezentowanych na stoisku KGW.
Tu na III miejscu znalazły się KGW „Pieckowianie” oraz KGW w Miłomłynie (po 2 tys. zł), na II miejscu: KDW w Kalniku oraz KGW w Tropach Elbląskich „Nasze Tropy” (2,5 tys. zł). Na pierwszym miejscu uplasowało się KGW w Piotraszewie „Kreatywne Babki” (3 tys. zł).
Wyróżnienia w tej rywalizacji powędrowały do KGW w Piotraszewie za najlepszą i najsmaczniejszą potrawę regionalną, KGW z miejscowości Tropy Elbląskie za najlepsze stroje regionalne osób reprezentujących stoisko oraz KGW z miejscowości Kamionka „Ładne Kwiatki” za najlepszy pomysł mający charakter promocji regionu Warmii i Mazur.
Podczas wydarzenia wręczono również „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego“ oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Po części oficjalnej na scenie wystąpił Michał Wiśniewski.
WYRÓŻNIENIA I ODZNACZENIA 2023:
- uhonorowane odznaką „Srebrnym Krzyżem Zasługi”:
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI, za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej:
1. Kramkowska Barbara.
- Uhonorowanie odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”:
1. Bartkowski Łukasz
2. Gazda Małgorzata
3. Gazda Mirosław
4. Koronowski Jerzy
5. Kulik Andrzej
6. Kuryłowicz Józef
7. Marciniak Mirosława
8. Nowicka Jadwiga
9. Rozmysłowicz Robert
10. Teleszyńska Jadwiga
11. Terech Cezary
12. Tyszkowski Stanisław
- Uhonorowanie odznaką honorową za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego:
1. Golon Zbigniew
2. Jankowski Leszek
3. Kozioł Małgorzata
4. Kuhn Henryk
5. Pastuszek Henryk
6. Paszko Jan
7. Płoski Władysław
8. Pontus Włodzimierz
9. Przybylski Gerhard
10. Roczniak Adam
11. Rogowski Krzysztof
12. Skorupski Jerzy
13. Szunejko Jarosław
14. Waraksa Marian
15. Żychowicz Irena