Na tradycyjne dożynki tylko na Warmię i Mazury
Obchody Święta Plonów to czas kiedy dobiegły końca żniwa, a dla rolników nadeszła pora zasłużonego odpoczynku. – Gdy kupujemy chleb, zwykle nie zastanawiamy się, ile wysiłku musi włożyć rolnik w uprawę i pielęgnację zasiewów, a potem zbiór ziarna. Dożynki to wyjątkowy moment kiedy możemy podziękować rolnikom za ciężką pracę, z której wszyscy korzystamy – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
W tym roku w warmińsko-mazurskim dożynki wojewódzkie tradycyjnie odbędą się w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku.
W niedzielę 17 września olsztynecki skansen stanie się miejscem, w którym w wyjątkowy sposób tradycja spotka się z teraźniejszością. Ludowe stroje, pieśni, obrzędy, korowód dożynkowych wieńców, których kunszt wyplatania przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, to nieodłączny element kultury, który w najbardziej spektakularny sposób uwidacznia się podczas Święta Plonów. – Nam ten piękny obyczaj przypomina, jak wiele zawdzięczamy trudnej pracy rolników. Szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej, która jeszcze dobitniej uzmysławia, że rolnictwo i skuteczne zabezpieczenie żywnościowe jest kluczowe nie tylko na poziomie regionalnym, krajowym czy unijnym, ale i światowym. Dlatego jako samorząd województwa nieustannie wspieramy rolników – mówi marszałek Brzezin.
Województwo warmińsko-mazurskie to region, w którym rolnictwo stanowi jeden z kluczowych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki, a produkcja żywności wysokiej jakości, to jedna z jego inteligentnych specjalizacji. Oznacza to, że poważna suma unijnych pieniędzy za pośrednictwem instytucji samorządu województwa trafia na obszary wiejskie i przyczynia się do ich rozwoju. Poza środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej samorząd województwa corocznie wspiera społeczności lokalne poprzez ogłaszanie konkursów oraz organizację wydarzeń, które służą aktywizacji i promocji obszarów wiejskich. Środki finansowe pochodzą z budżetu samorządu województwa.
– Niezmiennie pozostajemy partnerem rolników, którzy w dużej mierze budują gospodarkę regionu. Zależy nam na tym, żeby rolnicy mieli coraz lepsze warunki do rozwoju swoich gospodarstw – dodaje marszałek.
Okazją do podziękowań będą zbliżające się dożynki wojewódzkie, podczas których m.in. zostaną rozstrzygnięte konkursy na najładniejsze i innowacyjne wieńce dożynkowe oraz najładniejsze stoisko Kół Gospodyń Wiejskich.
Święto rozpocznie przemarsz korowodu dożynkowego oraz ubarwią występy zespołów ludowych i gwiazdy muzyki pop. – Spotkajmy się 17 września w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku na Warmińsko-Mazurskich Dożynkach Wojewódzkich. Będzie uroczyście, tradycyjnie i barwnie – zaprasza marszałek Brzezin.
Program:
11.30 - Przemarsz korowodu dożynkowego od chaty Burdajny pod scenę w amfiteatrze
12.00 - Msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego
13.00 - Obrzęd dożynkowy – Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”
- Wystąpienie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina
- Wręczenie odznaczeń
Scena obok Karczmy z Małszewa
14.00 - Występ Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii”
- Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”
15.30 - Rozstrzygnięcie konkursu
- Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy 2023
- Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich 2023”
- Innowacyjny wieniec dożynkowy
Scena w amfiteatrze
16.30 - Koncert Michała Wiśniewskiego