Kontakt

Obszary wiejskie

Kultywowanie tradycji hodowlanych koni

Wystawa koni zimnokrwistych w Janowie

Po dwóch latach przerwy w Janowie odbyła się XIV Wystawa Hodowlanych Koni Zimnokrwistych. Wydarzenie wspierał samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Wystawa Hodowlana Koni Zimnokrwistych w Janowie od wielu lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co już przekłada się na jeden z ważniejszych czempionatów koni zimnokrwistych w naszym regionie.

Jej celem jest ukazanie uroku koni zimnokrwistych, jak również kultywowanie polskich tradycji hodowlanych tych pięknych zwierząt, których liczba ciągle maleje.

Konie zimnokrwiste towarzyszyły człowiekowi w jego codziennym życiu, używane były między innymi do prac rolniczych i transportowych, jako konie pociągowe a nawet wierzchowce. W dzisiejszych czasach ich znaczenie użytkowe jest marginalne, ważne jest zatem utrzymanie tradycji hodowlanych chroniących rasy zimnokrwiste przed stopniowym wyginięciem.

W wystawie uczestniczyli nie tylko hodowcy z województwa warmińsko-mazurskiego, ale również z województw: podlaskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Wystawa Hodowlanych Koni Zimnokrwistych w Janowie stwarza możliwość porównania osiągnięć hodowlanych oraz podnoszenia kwalifikacji z zakresu stosowania nowoczesnych metod hodowli koni zimnokrwistych.

Podczas oceny w czempionacie konie były pokazywane na trójkącie 30x30 m, w stępie i kłusie oraz w stój przed komisją. Oceniano typ, pokrój (głowa, szyja, kłoda), ruch w stępie i kłusie oraz wrażenie ogólne.

Czempionami zostali klacz Sonata i ogier Klimat z hodowli województwa warmińsko-mazurskiego.

Honorowy patronat nad imprezą objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, samorząd województwa ufundował również nagrody finansowe dla najlepszych hodowców czempionów i wiceczempionów w kwocie 8 tys. zł.

Organizatorami wydarzenia byli gmina Janowo oraz Gminny Ośrodek Kultury w Janowie, a współorganizatorami starostwo powiatowe w Nidzicy, Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni oraz Nadleśnictwo Nidzica.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK