Dofinansowanie na badania porejestrowe
Zarząd województwa przyznał dotację w wysokości 80 tyś. zł na dofinansowanie badań porejestrowych Centralnemu Ośrodkowi Badań Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej - Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie.
Stacja współpracuje w tym zakresie z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego, Warmińsko-Mazurską Izbą Rolniczą, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie i innymi jednostkami działającymi na rzecz rolnictwa.
Umowę dotyczącą wsparcia podpisali marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Podstawowym celem realizowanego w województwie programu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) jest dostarczenie rolnikom możliwie pełnej informacji o cechach jakościowych odmian i ich reakcji na różne czynniki agrotechniczne, wskazując na efektywność wykorzystania postępu biologicznego zarejestrowanych odmian w przydatności do uprawy w danym rejonie, co przekłada się na możliwość osiągnięcia jak najlepszych efektów ekonomicznych w gospodarstwie.
W ramach PDO prowadzone są doświadczenia polowe z odmianami głównych gatunków roślin uprawnych ukierunkowane bezpośrednio na potrzeby praktyki rolniczej. Poletka doświadczalne są prezentowane wszystkim zainteresowanym m.in. podczas tzw. „Dni Pola”.
Wyniki doświadczeń po ich zebraniu i naukowym opracowaniu są publikowane w formie broszur oraz na stronach internetowych COBORU, a także rozpowszechniane wśród rolników z terenu całego województwa. Stanowi to istotne działanie z punktu widzenia rozwoju rolnictwa, którego głównym źródłem informacji jest przydatności gospodarcza odmian najważniejszych gatunków roślin rolniczych. Na podstawie prowadzonych doświadczeń tworzy się co rocznie „Listy Zalecanych Odmian do uprawy na obszarze województwa".