Kontakt

Obszary wiejskie

Rozwój dziedzictwa lokalnego ze środków PROW

Podpisanie umów

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego podpisano dwie umowy związane z przyznaniem pomocy na operacje w zakresie zachowania dziedzictwa lokalnego w ramach działania Leadera „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW 2014-2020”.

Wnioski zostały złożone za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy” z siedzibą w Nidzicy.

Pierwsza umowa została zawarta pomiędzy województwem warmińsko-mazurskim a Parafią Rzymskokatolicką p.w. św. Jana Chrzciciela w Targowie.

Działania zakładają remont dachu i dzwonnicy kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Targowie, powstałego na przełomie XIX i XX w. W ramach operacji, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, zaprojektowano wymianę pokrycia dachu budynku kościoła i dzwonnicy, a także montaż instalacji odgromowej. Wykonane prace pozwolą na ochronę zabytku przed ewentualnymi zniszczeniami i zachowanie go dla kolejnych pokoleń, co, z pewnością, przyczyni się do zachowania dziedzictwa lokalnego w regionie.

Z kolei umowa z Parafią Rzymskokatolicką p.w. Św. Walentego w Lipowcu dotyczy prac konserwatorskich i restauratorskich zespołu siedmiu witraży nawy Kościoła p.w. Św. Walentego w Lipowcu.

Operacja „Prace konserwatorskie i restauratorskie zespołu 7 witraży nawy Kościoła p.w. Św. Walentego w Lipowcu” zgodnie z opracowanym projektem prac restauratorskich i konserwatorskich, zakłada doprowadzenie witraży do ich stanu właściwego, pierwotnego charakteru, estetyki i technologii, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Kościół został wybudowany w 1892 r. i jest wpisany do rejestru zabytków.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego reprezentowała członek zarządu - Sylwia Jaskulska.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK