Pieczywo z Dźwierzut na Liście Produktów Tradycyjnych
Kolejny produkt został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest nim chleb żytnio orkiszowy z kminkiem.
Chleb jako podstawa pożywienia towarzyszy człowiekowi od wieków. Nie inaczej było na terenach dawnych Prus Wschodnich, gdzie podstawą wyżywienia były produkty roślinne, w tym wszelkie wyroby i produkty ze zbóż chlebowych: orkiszu, żyta i pszenicy.
Pieczenie chleba miało miejsce nie częściej niż raz w tygodniu, do ciasta z żytniej mąki na zakwasie przechowywanym od poprzedniego wypieku dodawano często ziemniaki.
We wspomnieniach z procesu wypieku chleba dawnych mieszkańców Prus jest też „(..) kminek napełniający swym aromatem całą izbę, ale są też i tłuczone ziemniaki, które dodawano do ciasta, by zaoszczędzić cennej mąki. Ziemniaki sprawiały przy okazji, że chleb był pulchniejszy, wilgotny i dłużej pozostawał świeży”.
Po II wojnie światowej na terenach dzisiejszej Warmii i Mazur wypiekiem chleba zajęły się głównie gminne spółdzielnie, w których produkcja piekarnicza oparta była na tradycji i surowcach pochodzących z regionu. To w popularnych GS-ach opracowane zostały własne receptury, na podstawie informacji od mieszkańców zamieszkałych te tereny. Jedną z takich receptur jest na Chleb żytnio-orkiszowy z kminkiem, opracowana i wprowadzona do produkcji w Gminnej Spółdzielni „SCh” w Dźwierzutach.
Jej pisemna wersja z 1989 r. znajduje się w zakładowych archiwach. Chleb ten – jak wskazuje nazwa - produkuje się na kwasie, z mąki żytniej, orkiszowej oraz dodatku kminku i płatków ziemniaczanych. Bez żadnych polepszaczy czy barwników. Ciekawostką może być fakt, że nadal jak pół wieku temu do jego wypieku używa się również tradycyjnego pieca ceramicznego (z cegły szamotowej), a nie pieca blaszanego, z nawiewem mechanicznym.
Dzięki swoim właściwościom Chleb żytnio-orkiszowy z kminkiem, świetnie wpływa na przemianę materii i jest bardzo sycący, ale przede wszystkim świetnie smakuje, co potwierdzają liczne nagrody w konkursach na najlepszy produkt regionalny.
Wnioski o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych składa się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnianie.