Kontakt

Obszary wiejskie

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie – galeria zdjęć

Dożynki w Olsztynku

Przemarsz korowodu dożynkowego, prowadzonego przez kapelę i członków Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”, uroczysta msza w amfiteatrze, obrzęd dożynkowy oraz konkurs wieńca dożynkowego to tradycyjne elementy Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich. 

Uczestnicy uroczystości w olsztyneckim skansenie, jak co roku symbolicznie podziękowali za tegoroczne zbiory i prosili o urodzaj w przyszłych latach.

Dożynki są ważnym elementem polskiej kultury i dobrych obyczajów, przejawem uszanowania tradycji. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nabiera to szczególnego znaczenia.

Wojewódzkie uroczystości dożynkowe są okazją do wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju regionu. W tym roku Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymało 25 osób. 24 osoby uhonorowano odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Ogromne emocje budził konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja oceniała 34 wieńców. Prestiżowy tytuł trafił do przedstawicieli wsi Skurpie w gminie Płośnica, II miejsce zdobył wieniec z Piotrkowic w gminie Biskupiec, III – wieniec z Sątop w gminie Kozłowo. 10 wieńców otrzymało wyróżnienia. Rozstrzygnięto też konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich. Tu triumfowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzwałdzie, II miejsce przypadło gospodyniom z Rusi, III – z Szczęsnego.

Starostami tegorocznych Dożynek Wojewódzkich byli Ewa Suchocka-Pietrewicz i Marek Kuźniewski. O oprawę artystyczną ceremonii zadbał Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”. Po południu scena należała do Andrzeja Cierniewskiego oraz duetu Halina Benedyk i Marco Antonelli.

Wydarzeniu towarzyszył również Festyn Dożynkowy, podczas którego odbył się pokaz kulinarny gotowania tradycyjnej mazurskiej zupy karmuszki. Zupa przygotowana została na bazie naturalnych, regionalnych składników, przede wszystkim kapusty, kiełbasy i boczku. Kucharzem, który opowiedział publiczności o tym, skąd pochodzi karmuszka, jak się ją przygotowuje był kucharz, właściciel firmy „Qraś Wędliny Catering” z Orzysza, członek sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.

Pokaz połączono z bezpłatną degustacją. Przygotowano ponad 1000 porcji zupy dla publiczności. 

Swoją ofertę zaprezentowali także producenci należący do sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmii Mazur i Powiśla. Były to tradycyjne wędliny, musztardy, pieczywo, miody, ryby.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK