Rywalizacja sołectw „Najlepszą potrawę z ziemniaka”
W Kraplewie koło Ostródy odbył się Mazurski Dzień Ziemniaka. Gotowanie „na żywo”, degustacje potraw z ziemniaków, koncerty, kiermasz lokalnej żywności, to tylko niektóre z atrakcji, które można było zobaczyć podczas dziesiątej edycji tej imprezy.
Podczas wydarzenia m.in. zrealizowany został konkurs „Na najlepszą potrawę z ziemniaka”, w którym rywalizowały lokalne sołectwa: Pietrzwałd, Lubajny, Naprom, Smykówko. Zwycięstwo przypadło sołectwu Lubajny za „Lubajniaki Zwierzowianka” i za tę potrawę sołectwo otrzymało Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz „Złotą Tarkę ufundowaną przez wójta gminy Ostróda.
Komisja konkursowa przyznała również nagrody za zajęcie II i III miejsca: Srebrną Tarkę przyznano sołectwu Naprom za „Farszynki napromskie z zagrajem”, zaś Tarkę Brązową sołectwu Smykówko za „Farszynki mazurskie”.
Licznie przybyła publiczność miała dodatkowo możliwość degustacji przygotowanych i wydawanych na miejscu potraw z ziemniaków w ramach pokazu kulinarnego przygotowanego przez Restaurację Krys-Stan z Olsztyna, członka sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Gotowanie „na żywo” na oczach widzów to wspaniała atrakcja dla odwiedzających Warmię i Mazury turystów. W naszym regionie takich wydarzeń jest wiele, bowiem realizowany jest wieloletni „Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Mazurski Dzień Ziemniaka był jednym z 18 organizowanych w tym roku wydarzeń.
Imprezie w Kraplewie towarzyszył kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, w tym członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”, a także prezentacja regionalnego rękodzieła oraz występy artystyczne. Atrakcją imprezy był występ włoskiego wokalisty Marco Bocchino. Natomiast na stoisku Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka można było przyjrzeć się różnym odmianom ziemniaków i sadzeniaków: Bryza, Owacja, Altesse, Cekin, Ignacy, Irga, Irys, Tajfun. To zaledwie niektóre z nich. Na terenie Dworku Kraplewo prezentowali się wystawcy z wyrobami rzemieślniczymi i lokalnymi specjałami. Na dzieci czekał atrakcyjny plac zabaw z dmuchawcami i zjeżdżalniami.
Celem wydarzenia było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie niepowtarzalnych smaków potraw z ziemniaków.
Organizatorem przedsięwzięcia byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, gmina Ostróda oraz Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka.