Kontakt

Pamięć Ofiar obu totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

Rozpoczynamy regionalne "Spotkania z historią"

W auli widowiskowo-konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbyło się (20 września 2022 roku) pierwsze spotkanie zorganizowane przez samorząd województwa z cyklu „Spotkania z Historią”. Jego tematem było: „Sybiracy na Warmii i Mazurach”.

W cyklu „Spotkań z historią” prezentowane są ważne fakty i wydarzenia, które miały wpływ na Warmię i Mazury w latach 1935-1989.

Inspiracją jest ustanowienie przez sejmik województwa warmińsko-mazurskiego od roku 2021 obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Pierwsze spotkanie zorganizowane zostało w związku z rocznicą agresji ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku oraz przypadającym na 17 września Dniem Sybiraka.

W wydarzeniu uczestniczyło około 300 osób, w tym kombatanci, uczniowie szkół ponadpodstawowych i podstawowych naszego regionu oraz przedstawiciele Wojewódzkiej Komendy Policji.

Prelekcję wraz z prezentacją multimedialną dotyczącą zsyłek i deportacji Polaków w głąb ZSRR przedstawił dr Wojciech Marciniak, pracownik naukowy w Katedrze Historii Polski i Świata po 1945 r. Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Archiwum Sybiraków w Instytucie Historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

Spotkanie zakończył występ artystyczny – etiuda taneczna pt. „Nieludzka ziemia – Kierunek Sybir” w wykonaniu młodzieży szkolnej Kętrzyńskiego Teatru Czarno-Biała Strefa Tańca, działającego przy Stowarzyszeniu Hip-Hop Mazury w Kętrzynie. W tej formie młodzież przedstawiła fragment historii zesłańców syberyjskich, wywołując spektaklem emocje widzów – poruszenie, smutek, zadumę.

DO POBRANIA:
- Zsyłki i deportacje ludności polskiej w głąb ZSRR


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK