Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych
23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Dzień ten przypomina nam o zbrodniach XX-wiecznych totalitaryzmów i jest rocznicą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.
Parlament Europejski 23 września 2008 r. po raz pierwszy ustanowił to święto, początkowo funkcjonujące pod nazwą Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, upamiętniając tym samym początki dramatu i klęski milionów niewinnych istnień ludzkich, w tym więźniach nazistowskich obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, sowieckich gułagów i stalinowskich więzień.
Po raz pierwszy obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych odbyły się w Warszawie w roku 2011. Podpisana została wówczas "Deklaracja Warszawska", w której zwrócono uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych. Jej sygnatariusze wezwali Unię Europejską do badania i gromadzenia dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez te systemy polityczne.
Tegoroczna kampania „Pamiętaj. 23 sierpnia” odbywa się w cieniu wojny na Ukrainie, tragedii dotykającej setki tysięcy osób.
Do Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych nawiązuje obchodzony od dwóch lat - 18 stycznia - Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach, ustanowiony przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego Uchwałą Nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956, w tym w formie honorowania Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.