Kontakt

Kultura i Edukacja

Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika we Fromborku

Wzgórze Katedralne we Fromborku

Z tej okazji Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przygotowało uroczystości, które odbędą się 19 oraz 22 lutego 2025 roku.

19 lutego zaplanowano oficjalne uroczystości, w tym zamknięty wernisaż dwóch nowych wystaw czasowych oraz wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Fromborka nadanego Mieczysławowi Welterowi. Z tego powodu gmach główny muzeum będzie niedostępny dla zwiedzających.

Drugie otwarcie wystaw odbędzie się w sobotę, 22 lutego (o godz. 11.30). Wydarzeniu towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie, które pozwoli lepiej poznać temat jednej z dwóch nowych ekspozycji – „Historię pewnego pomnika” – oraz postać wybitnego rzeźbiarza Mieczysława Weltera.

„Historia pewnego pomnika” opowiada o dziejach fromborskiego pomnika Mikołaja Kopernika z 1973 roku oraz ogólnopolskim konkursie rzeźbiarskim, który poprzedził jego realizację. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt gipsowych projektów pomnika, które powstały w ramach ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego w 1971 roku. Po ogłoszeniu wyników wszystkie prace wystawiono w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, dzięki czemu część z nich trafiła do zbiorów instytucji. Ponad 50 lat później muzeum przypomni te wydarzenia i przybliży zapomnianą historię powstania fromborskiego pomnika Kopernika.

Druga ekspozycja – „Mieczysław Welter. Rzeźba” – to prezentacja dziewięciu rzeźb autora fromborskiego pomnika Kopernika wypożyczonych od samego twórcy. Wystawa stanowi okazję do przybliżenia sylwetki znakomitego rzeźbiarza – autora rzeźby monumentalnej, portretowej i kameralnej, a także licznych pomników w kraju i za granicą. Sztuka Weltera czerpie z klasycznych wzorców, zwłaszcza z kultury antycznej, koncentrując się przede wszystkim na człowieku. Szczególne miejsce w dorobku twórcy zajmuje portret, który traktuje nie tylko jako wierne oddanie fizjonomii, ale także jako głęboki wgląd w psychikę przedstawianej postaci. Wśród prezentowanych prac warto zwrócić uwagę na terakotowy portret Krystyny, żony artysty, oraz niezrealizowany projekt fromborskiego pomnika, który zdobył wyróżnienie w konkursie.

Wstęp na sobotnie wydarzenie możliwy jest z biletem do muzeum.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku jest instytucją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK