Rusza nowy sezon w olsztyńskim Teatrze Jaracza
![Konferencja w olsztyńskim teatrze](/images/Gabinet_Marszałka/imprezy2024/teatr-2024.jpg)
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie ogłosił oficjalnie program artystyczny na sezon 2024/2025. Widzów czeka bogaty i różnorodny repertuar, a także zapowiadające się znakomicie premiery.
Szczegóły programu oraz nowe projekty, takie jak „Teatr Tańca w Jaraczu” czy „Teatralna Rada Młodych”, zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Samorząd województwa jest organem prowadzącym dwunastu instytucji kultury, w tym Teatru Jaracza w Olsztynie.
– W tym roku w ramach dotacji celowych i podmiotowych przekazaliśmy z budżetu województwa naszym instytucjom kultury już ponad 91 mln zł – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – To także finansowe wsparcie spektakli organizowanych przez nasze teatry, zarówno olsztyński, jak i elbląski. Wydatki te traktujemy jako inwestycję, bo dzięki obcowaniu z kulturą rozwijamy wrażliwość, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, budujemy wspólnotę. Teatr im. Stefana Jaracza, który w przyszłym roku będzie obchodzić dwa ważne jubileusze - stulecie istnienia oraz 80-lecie działalności sceny polskiej w Olsztynie, stał się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu, budując wśród widzów poczucie więzi z regionem, kulturą uniwersalną, polską i regionalną. W nowym sezonie czekają nas kolejne działania, których celem jest jeszcze silniejsze związanie widzów z teatrem.
A sezon zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Zainaugurują go 29. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Od 10 do 19 września zostanie wystawionych 8 różnych spektali, które będą swoistym przeglądem tego, co interesującego działo się w ostanich sezonach teatralnych w Polsce. Otworzą je „ Zapiski z wygnania“ z rolą Krystynty Jandy, za kórą zdobyła liczne nagrody. Natmias zamknie „Zemsta“ we współczesnej inscenizacji Miachała Zadry. W roli Papkina widzowie zobaczą Macieja Stuhra. W Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych weźmie udział około 200 gości, a obejrzy je ponad 2 tysiące widzów.
Na rozpoczynający się sezon Teatr Jaracza przygotował aż dziesięć premier.
Pierwsza odbędzie się 27 września. Na Dużej Scenie zostanie wystawiony spektakl „Mitologia. Nie-boginie” w reżyserii Justyny Łagowskiej, według tesktu i dramaturgii Darii
Sobik. Spektakl, inspirowany mitologią, jest kierowany do młodzieży powyżej 14 roku życia. Opowieść o dziejach bogiń i bóstw stanowi okazję do pogłębienia wiedzy o symbolice i filozofii pradawnych mitów, które kształtują kulturę do dziś. Kolejna premiera odbędzie się 18 październkia. To spektakl „Susan Sontag”, inspirowany twórczością i życiem nowojorskiej pisarki.
Już niebawem w Teatrze Jaracza ruszy także Teatralna Rada Młodych, której celem jest włączenie młodych ludzi w działalność artystyczną i edukacyjną teatru. Rada, składająca się z osób w wieku od 14 do 24 lat, będzie pełnić funkcję doradczą, wspierając działania teatru oraz reprezentując interesy tej grupy w kontekście jego działalności.
– Członkowie rady będą mieli możliwość opiniowania bieżących działań artystycznych teatru, doradzania w kwestiach związanych z edukacją oraz współpracą z publicznością, a także proponowania i realizowania własnych projektów – mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, inicjator powołania rady. – Rada będzie także aktywnie uczestniczyć w organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, a współpraca z lokalnymi środowiskami, w tym ze szkołami i organizacjami młodzieżowymi, będzie stanowić istotny element jej działalności.
Również od września Teatr Jarcza startuje z nowym projektem. Wraz z Olsztyńskim Teatrem Tańca zostały przygotowane przedsięwzięcia artystyczne, przybliżające sztukę tańca w różnych formach – od prezentacji spektakli na scenach teatru po programy edukacyjne, nowe produkcje i działania społeczne angażujące środowisko lokalne. Na widzów czekają m.in. comiesięczne prezentacje spektakli teatru tańca, zarówno z repertuaru Olsztyńskiego Teatru Tańca, jak i teatrów gościnnych.
11 września na Scenie Margines zostanie wystawiony spektakl „Poruszony las“ Olsztyńskiego Teatru Tańca, w reżyserii Anny Rubiroli. To propozycja podróży przez zmieniający się ekosystem, pełen różnorodnych istot, kształtów, kolorów i dźwięków. Spektakl wyprodukowany przez Fundację Tańca i Sztuki ARToffNIA adresowany jest do najmłodszych widzów, którzy razem z opiekunami, dzięki innowacyjnej tancznej instalacji, będą mogli sobodnie poruszać się w przestrzeni i uczestniczyć w wydarzeniu w sposób, który im najbardziej im odpowiada. Działalność Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA odbywa się przy stałym wsparciu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
– Bardzo się cieszę, że Teatr Jaracza otwiera się na najmłodszego widza, oddając scenę także Olsztyńskiemu Teatrowi Tańca, który znalazł tu swój dom, powołując do życia Teatralną Radę Młodych, nawiązując ściślejszą współpracę z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa czy stale rozwijając edukację teatralną – dodaje marszałek Kuchciński.