Kontakt

Kultura i Edukacja

W Uranii wybrzmiała Oda do Radości

Koncert z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do UE

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego uczcił 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej specjalnym koncertem, który się odbył 12 maja w olsztyńskiej hali Urania. Oda do Radości pięknie wybrzmiała w obecności ponad trzech tysięcy przybyłych na uroczystość gości.

To było europejskie muzyczne święto w wykonaniu artystów Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego i wielu innych znakomitych muzyków.

- To koncert wyjątkowy nie tylko dla naszej instytucji - podkreślał Janusz Ciepliński, dyrektor filharmonii, witając przybyłych, chcących wspólnie świętować, cieszyć się nową przestrzenią i nadspodziewanie świetną akustyką. - Warto dodać, że gruntowna przebudowa olsztyńskiej Uranii była możliwa dzięki funduszom europejskim.

- Wszyscy lubimy liczby, więc podsumujmy – 33 mld zł trafiły do tej pory do naszego regionu z unijnego wsparcia, a rozpoczęliśmy już nowy okres finansowania, w którym do wykorzystania mamy kolejną rekordową pulę, czyli 1,9 mld euro – mówił marszałek Marcin Kuchciński, który wspólnie z prezydentem Olsztyna Robertem Szewczykiem objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

- Polska była i nadal jest największym beneficjentem funduszy europejskich, do tej pory trafiło do nas 261 mld euro  unijnego wsparcia – podkreślał Jacek Protas, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. – Jednak pieniądze to nie wszystko, wartością jest swobodne podróżowanie, przepływ towarów, technologii, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Gośćmi honorowymi wydarzenia byli profesorowie - Jerzy Stępień, współtwórca samorządu terytorialnego w Polsce i Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Za 100 lat historycy będą opisywali nasze czasy i o wielu zajmujących nas dzisiaj rzeczach nawet nie wspomną, ale o naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej będą pisać zawsze – mówi gość honory wieczoru Jerzy Buzek. – Trzeba podkreślić rolę województwa warmińsko-mazurskiego i jego inteligentne specjalizacje, jako kierunki rozwoju istotne dla całej Europy, czyli ekonomia wody, drewno i meblarstwo, żywność wysokiej jakości i zdrowe życie. Przed nami nowe wyzwania – budowanie Europy obywatelskiej, Europy spójności, a także obrona cywilna, aby każdy na świecie wiedział, że nie opłaca się nas atakować. Chcę podkreślić, że to wy jesteście przykładem, jak dobrze i skutecznie korzystać z dobrodziejstw europejskich.

Uroczysty koncert rozpoczął się od wykonania Marszu Pretorianów z oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora urodzonego w Barczewie. Drugim punktem programu była  IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena – jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w historii muzyki klasycznej. Unia Europejska za swój hymn przyjęła melodię z finału tej symfonii, będącej muzycznym opracowaniem poematu Fryderyka Schillera pod tytułem Oda do Radości.

Wystąpili:
Piotr Sułkowski – dyrygent,
Katarzyna Dondalska – sopran,
Małgorzata Walewska – mezzosopran,
Andrzej Lampert – tenor,
Jarosław Kitala – bas,
Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii,
Elbląska Orkiestra Kameralna,
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego / Irina Bogdanovich.
Olsztyńskie Chóry:
Olsztyński Chór Bel Canto / Jan Połowianiuk,
Chór Cantores Varmienses / Benedykt Błoński,
Olsztyński Chór Lekarzy Medici pro Musica / Małgorzata Wawruk,
Zespół wokalny ProForma / Marcin Wawruk,
Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka UWM / Katarzyna Bojaruniec.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK