Kontakt

Kultura i Edukacja

Jak wykonać tradycyjne ikony

Ilustracja do tekstu

Z tematyką pisania ikon będzie można zapoznać się w ramach projektu „W zasięgu tradycji – dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”. Warsztaty „Napisane obrazy” potrwają w Tolkmicku od 21 do 23 lipca 2017 roku.

Uczestnicy poznają ideę pisania ikon, które powstają w klimacie skupienia oraz nabędą umiejętność pisania ikon, począwszy od przygotowania podłoża do końcowego etapu, jakim jest zabezpieczenie warstwy malarskiej i wykonanie pozłoty.

Wykonają tradycyjne ikony na drewnianych podłożach, inspirowane portretem św. Jakuba. Prace zostaną następnie zaprezentowane podczas „Dni Jakubowych” i będą służyć jako przykład pamiątki regionalnej.

W Polsce ikony powstawały głównie w XV-XVI wieku na ziemiach wschodnich i południowo-wschodnich. Dla ujednolicenia malarstwa ikonowego istniały podręczniki – wzorniki dla malarzy tzw. podlinniki, które zawierały szczególne przepisy techniczne i wzorniki ikonograficzne. Najstarszy, zachowany w formie rękopisu egzemplarz datowany jest na rok 1523.

Bezpłatne warsztaty pisania ikon odbędą się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku w godz. 11-14. Zapisy pod nr tel. 55 231 61 82

Projekt dofinansowano ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz starostwa powiatowego w Elblągu.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK