Dzień Niepodległości Ukrainy uczczono koncertem
W wypełnionej po brzegi auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbyła się wyjątkowo wzruszająca uroczystość. Setki uchodźców z Ukrainy, którzy na Warmii i Mazurach znaleźli tymczasowy dom, uczciło 32. rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę.
Charytatywny koncert miał pokazać jedność Ukraińców bez względu na to gdzie mieszkają i skąd przyjechali. Miał też wesprzeć ich duchowo w tym trudnym dla nich czasie. ¬
– Już drugi rok oczy całego świata zwrócone są na naród ukraiński, który broni swojej ojczyny przed rosyjską agresją - mówił podczas koncertu Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Broni tych wartość, które w XXI wieku stanowią niezbywalne prawa człowieka, jakimi są prawo do wolności i suwerenności. Nikt inny niż my Polacy nie rozumie tego lepiej. 32. rocznica odzyskania przez Ukrainę niepodległości powinna być radosnym świętem na ulicach Ukrainy. Tymczasem musicie świętować z dala od Waszych domów. Wierzymy, że już niedługo będziecie mogli u siebie budować nowoczesne europejskie państwo i radować się z jego wolności.
Dzień Niepodległości Ukrainy to święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991 roku.
Organizatorem piątkowego koncertu była Fundacja „Dwa Skrzydła UA”, która wespół z rodzinami mniejszości ukraińskiej z naszego regionu przygotowała program artystyczny.
Wydarzenie wspierał samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, który od pierwszych chwil inwazji Rosji na Ukrainę zaangażuje się w pomoc partnerskiemu obwodowi rówieńskiemu. Najważniejszą z form prowadzonych działań było przekazywanie pomocy materialnej. W pierwszej fazie przekazywane dary pochodziły ze zbiórki zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie oraz z darów udostępnionych przez organizacje pozarządowe, osoby prywatne i firmy. W sumie przekazano dwie karetki oraz 23 tony artykułów pierwszej potrzeby i ponad 5 ton żywności. Sejmik województwa przekazał w 2022 roku środki o łącznej wysokości 520,5 tys. złotych na zakup: 26 ton żywności, agregatów prądotwórczych, koców, śpiworów i innych niezbędnych przedmiotów.
W lutym 2023 roku przy marszałku województwa został powołany Pełnomocnik ds. Integracji Uchodźców Wojennych z Ukrainy, w osobie Pani Ireny Petryny, żeby kontynuować wszelkie działania związane z dalszym wsparciem naszych nowych mieszkańców zza wschodniej granicy. Samorząd województwa na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z obwodu rówieńskiego przyznał dla dwóch gmin łącznie 270 tys. zł dotacji celowych. Wydminy i Siemiany na początku sierpnia gościły 80-cio osobową grupę dzieci i młodzieży z obwodu rówieńskiego, które poznając atrakcje Warmii i Mazur mogły przez część wakacji odpocząć od wojny.
Wojewódzcy radni zdecydowali natomiast o udzieleniu pomocy rzeczowej społeczności regionalnej obwodu rówieńskiego w postaci przyznania 70 tys. złotych na zakup specjalistycznego drona do patrolowania granicy ukraińsko-białoruskiej. Koleją formą udzielonego wsparcia jest przyznana pomoc rzeczowa na zakup drobnego sprzętu strażackiego.
Na początku lipca 2023 roku grupa strażaków z Ukrainy przyjechała na Warmię i Mazury na specjalistyczne szkolenie, żeby doskonalić swoje umiejętności.