Kontakt

Kultura i Edukacja

7. Arena Festival film&music w Ostródzie

Arena Festival film&music

Od 7 lat w Ostródzie, nad malowniczym jeziorem Drwęckim, w sercu Mazur Zachodnich odbywa się największy w północnej Polsce festiwal muzyki filmowej znany lepiej jako Arena Festival film&music.

Festiwal, który gościł już takie wybitne postaci świata muzyki filmowej i filmu jak Antonii Komasa-Łazarkiewicz, prof. Henryk Kuźniak, prof. Jerzy Maksymiuk, Diego Navarro – kompozytor muzyki do serialu Dom z Papieru, Filip Bajon i inni.

W tym roku zaplanowano dwa dni festiwalowe.

Wyjątkowym wydarzeniem pierwszego wieczoru będą fragmenty musicalu Kopernik, którego światowa prapremiera miała miejsce w maju 2023 roku we Fromborku. Wyprodukowany przez Operę Krakowską, zainscenizowany z rozmachem spektakl przedstawia dzieje najsłynniejszego polskiego astronoma, kanonika warmińskiego.  Muzykę do przedstawienia, napisał Tomasz Szymuś, za libretto odpowiedzialna jest popularna pisarka Ałbena Grabowska, za teksty piosenek – Daniel Wyszogrodzki. Właśnie ci twórcy napisali również musical Pora jeziora.  

Dopełnieniem pierwszego, „astronomicznego” wieczoru festiwalowego będzie muzyka z najsłynniejszych filmów w wykonaniu obdarzonej fantastyczną skalą i barwą głosu Katarzyny Moś oraz Mateusza Ziółko, solisty programu Jaka to melodia i finalisty TVN Mam talent!. Usłyszymy m.in. Skyfall, Writings On The Wall, Uciekaj moje serce, New York, New York. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Wokaliści oprócz utworów filmowych wykonają także piosenki z własnego repertuaru.

1 lipca w inny świat muzyczny zabiorą nas utwory Stanisława Syrewicza, których posłuchamy drugiego dnia festiwalu w wykonaniu Kapeli ze Wsi Warszawa, Anny Czartoryskiej, Barbary Wrońskiej, Agnieszki Przekupień i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod kierunkiem Piotra Sułkowskiego.

Syrewicz to jeden z najważniejszych polskich twórców muzyki filmowej i teatralnej, autor ścieżek dźwiękowych do ponad 150 seriali i filmów, a także piosenek. Te ostatnie wykonywali czołowi polscy aktorzy m.in. Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Piotr Fronczewski, a także Maryla Rodowicz czy Magda Umer. Piosenka Śpiewać każdy może w interpretacji Jerzego Stuhra pozostaje klasykiem do dziś. Kompozytor współpracował z tak wybitnymi reżyserami, jak: John Frankenheimer, Ken Russell, Ferdinand Fairfax, Andrzej Żuławski, Jerzy Skolimowski. Z nowszej twórczości Stanisława Syrewicza szczególne miejsce w sercach telewidzów oraz wielbicieli muzyki filmowej zajmuje muzyka do serialu Dom nad rozlewiskiem i jego kontynuacji.

Ekranizacja bestsellerowego cyklu powieściowego Małgorzaty Kalicińskiej, z nieodżałowaną Małgorzatą Braunek w jednej z głównych ról, nagrywana była tam, gdzie rozgrywa się akcja książek: na Warmii i Mazurach. Warto przypomnieć, że tytułowy dom zagrała siedziba mieszcząca się w miejscowości Tuławki. W serialu można też oczywiście zobaczyć inne warmińskie i mazurskie plenery. Sielska, łagodna muzyka Syrewicza podkreśla wymowę serialu, w którym wiejski dom i powrót do prostych więzi staje się lekiem na bolączki współczesnego świata, a Mazury urastają do rangi mitycznej Arkadii.
 
Założeniem festiwalu jest niezwykle kulturalne rozpoczęcie sezonu wakacyjnego na Mazurach i zaproponowanie odwiedzającym region gościom oprócz piękna przyrody, rozrywkę dla ducha i ucha na najwyższym poziomie.

Od dwóch lat podczas Festiwalu przyznajemy piękną statuetkę Feliksa, która nawiązuje do najwybitniejszego kompozytora Warmii – Feliksa Nowowiejskiego. Jest ona przyznawana wybitnym postaciom świata filmu i muzyki filmowej w uznaniu ich dorobku. Dotychczasowymi laureatami nagrody są prof. Jerzy  Maksymiuk oraz prof. Henryk Kuźniak.

Festiwal to jednak nie tylko koncerty ale i edukacja. Od początku współpracujemy z Fundacją Film Spring Open – Sławomira Idziaka, która w jedynym takim w Polsce, mobilnym centrum produkcyjnym prowadzi szkolenia poświęcone tworzeniu krótkich form filmowym. W tym roku skupimy na wykorzystaniu w produkcji sztucznej inteligencji.
W tym roku w piątek o 17.00 w Multimedialnej Bibliotece Powiatu Ostródzkiego planowany jest również pokaz filmu dokumentalnego poświęconego Stanisławowi Syrewiczowi a po nim spotkanie z bohaterem oraz piszącym o nim książkę Jackiem Pałasińskim, które poprowadzi znawca kina Bogumił Osiński.

Organizatorami 7.Arena Festival film&music są Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie wraz z Filharmonią Warmińsko-Mazurską im. Feliksa Nowowiejskiego a gospodarzem Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 30 czerwca - 1 lipca 2023 roku w ostródzkim amfiteatrze (od godz. 19.30).


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK