Kontakt

Kultura i Edukacja

480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika

Uroczystości we Fromborku

W niedzielę 21 maja w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku odbyła się uroczysta msza święta z okazji 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.

Mszy przewodniczył metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik. Uroczystości związane z rocznicą we Fromborku zorganizował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

– Ponad 40-letnia działalność wielkiego uczonego na Warmii trwale wpisała się już w dziedzictwo regionu, a Mikołaj Kopernik stał się jego wyjątkową marką, która wzmacnia tożsamość mieszkańców oraz pozytywnie wyróżnia nasze województwo – powiedział podczas niedzielnych uroczystości marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Nasza obecność w katedrze jest podziękowaniem za to, co dla nas uczynił Kopernik.

Mikołaj Kopernik, człowiek nauki, wybity astronom, autor teorii heliocentrycznej, był kanonikiem warmińskim od 1497 roku. Na Warmii spędził ponad 40 lat, z czego większość we Fromborku, gdzie sprawował posługę, prowadził obserwacje astronomiczne i stworzył fundamentalne dla światowej nauki dzieło „De revolutionibus”. Do końca życia był związany z Fromborkiem. Tam także został pochowany.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości marszałek sejmu Elżbieta Witek napisała, że Mikołaj Kopernik na zawsze pozostał bliski mieszkańcom tego regionu, a jego duch jest obecny w licznych pamiątkach, a także w nazwach ulic i instytucjach.

W uroczystej mszy świętej uczestniczyli parlamentarzyści z Warmii i Mazur, metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, środowisk naukowych oraz wielu instytucji.

Po zakończeniu liturgii na grobie Mikołaja Kopernika we fromborskiej katedrze złożono kwiaty. Goście odwiedzili także wystawy w muzeum wielkiego astronoma. Można było na nich zobaczyć m.in. pierwsze wydanie „De revolutionibus” z 1543 r., medal z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz okolicznościowe walory numizmatyczne wydane przez NBP. Składają się na nie moneta kolekcjonerska o nominale 50 zł i banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł.

W przeddzień niedzielnych obchodów, na Wzgórzu Katedralnym przed bazyliką we Fromborku odbyła się światowa prapremiera musicalu „Kopernik”. Spektakl przygotowała Opera Krakowska, którą kieruje prof. Piotr Sułkowski – do niedawna dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Przeprowadzane z niezwykłym rozmachem widowisko zgromadziło na katedralnym dziedzińcu  prawie 800 widzów.

Zakończony przed północą muzyczny spektakl o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernia został nagrodzony owacją na stojąco. Od października musical „Kopernik” wejdzie do repertuaru Opery Krakowskiej. Jego prapremiera we Fromborku, a także niedzielne uroczyści stanowiły jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Jubileuszowego 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.

Głównym organizatorem sobotnich i niedzielnych obchodów był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zaś współorganizatorami: Archidiecezja Warmińska, Muzeum Mikołaja Kopernika, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Opera Krakowska.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK