Marszałek wręczył stypendia najlepszym żakom
![Uroczystości przyznania stypendium marszałka województwa](/images/Gabinet_Marszałka/imprezy_2023/stypendium_marszalka_2023.jpg)
Młodzi, zdolni, pracowici, a przy tym niezwykle pogodni i sympatyczni – tacy są stypendyści naukowi marszałka Gustawa Marka Brzezina. W poniedziałek, 24 kwietnia w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku po raz kolejny marszałek docenił najlepszych studentów z Warmii i Mazur.
Galę stypendialną, na której pojawili się stypendyści w towarzystwie bliskich i przyjaciół, władze uniwersyteckie i samorządowcy otworzyła przepięknym utworem Cohena „Hallelujah” Agnieszka Symołon, również stypendystka marszałka, tyle że w dziedzinie kultury.
Następnie przypomniano sylwetkę nieodżałowanego skarbnika województwa – Marka Baumana.
- Marek Bauman był postacią naprawdę wyjątkową, bez cienia przesady można go nazwać jednym z budowniczych samorządu na Warmii i Mazurach. Był wybitnym ekonomistą, a przy tym niezwykle dobrym i życzliwym człowiekiem, który dużo wymagał od innych, ale jeszcze więcej od siebie. Ale był też człowiekiem kochającym życie, aktywność. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowało żeglarstwo. Jestem, przekonany, że dla młodych ludzi może być inspiracją i wzorem – wspominał skarbnika marszałek Brzezin.
By upamiętnić tę zasłużoną postać dla regionu, już w 2019 roku ustanowiono Stypendium im. Marka Baumana Skarbnika Województwa w latach 2000-2019. Jest ono przyznawane co roku studentowi nauk ekonomicznych.
W tym roku otrzymała je Weronika Radziulewicz, studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku Ekonomia menedżerska i doradztwo biznesowe, króra jest także sołtysem w swojej wsi. - Jestem osobą bardzo ambitną i zawsze dążę do postawionych celów. Staram się systematycznie utrwalać i wykorzystywać w praktyce nabytą wiedzę i umiejętności. Otrzymanie stypendium im. Marka Baumana traktuję jako wielkie wyróżnienie i motywację do pracy – mówiła po otrzymaniu nagrody.
Również córka patrona tego stypendium nie kryła wzruszenia. Alicja Bauman podkreślała, że jej ojciec byłby szczęśliwy, że właśnie w ten sposób utrwalana jest jego pamięć.
Stypendium im. Marka Baumana wynosi 10 tys. zł.
115 tys. zł to łączna pula, która została przeznaczona na pozostałe stypendia naukowe. - Warto przyglądać się tym młodym ludziom, bo to oni są nadzieją na przyszłość naszego regionu – przekonywał marszałek Brzezin.
Stypendyści Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego:
1. Aleksandra Purkiewicz:
Jest słuchaczką III roku Szkoły Doktorskiej UWM w Olsztynie w zakresie technologii żywności i żywienia. Szczególnie interesuje się badaniami żywności pod względem jej właściwości antyoksydacyjnych. Od kilku lat aktywnie działa w Kole Naukowym Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej. Jej pasją są podróże, poznawanie nowych kultur, a także rower i siłownia.
2. Maria Laura Lipińska:
To sudentka socjologii cyfrowej i języka i społeczeństwa na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Laboratorium Badań Medioznawczych UW oraz z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie. W 2022 roku otrzymała stypendium Google News Initative oraz International News Media Assosiation. Jest laureatką III miejsca ogólnopolskiego konkursu fact-checkingowego Detektor. W ubiegłym roku wzięła udział konferencji międzynarodowej współorganizowanej przez Institute of Electrical and Electronics Engineers.
3. Joanna Browarek:
Jest studentką drugiego roku studiów drugiego stopnia na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nie tylko bada żywność, ale chętnie ją też przygotowuje, szczególnie tę włoską. Jest też wolontariuszką w Ośrodku Wsparcia i Opieki nad Dzieckiem i Rodziną.
4. Maciej Kozeriew:
To student VI roku kierunku lekarskiego, którego szczególnie interesuje radiologia i diagnostyka obrazowa oraz zabiegami wewnątrznaczyniowymi z zakresu radiologii interwencyjnej. Na swoim koncie ma już staże w Szwajcarii i w Niemczech. Dzięki współpracy z II Zakładem Radiologii UCK, pod okiem dr Tomasza Nowickiego realizuje również projekt dotyczący zastosowania ultrasonografii i rezonansu magnetycznego w diagnostyce Zespołu Sjógrena, autoimmunologicznej choroby atakującej gruczoły ślinowe i łzowe.
5. Aleksandra Buźniak:
Pochodzi z Ełku, a obecnie studiuje na V roku psychologii o spec. neurobiopsychologia na Uniwersytecie Gdańskim. Swoje działania naukowe skupia wokół uzależnień behawioralnych oraz wykorzystania nowych technologii w badaniach psychologicznych. A w wolnym czasie zajmuje ją akrobatyka powietrzna, kultura koreańska oraz wolontariat.
6. Julia Pucer :
Jest studentką studiów II stopnia na kierunku dietetyka w Szkole zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i studentką psychologii klinicznej w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Chciałaby zajmować edukacją najmłodszych, a także z badaniem zależności między gospodarką hormonalną, a funkcjonowaniem człowieka.
7. Jolanta Remiszewska :
To studentka II stopnia na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka UWM w Olsztynie. Interesuje się badaniami dotyczącymi jakości żywności. Działa w dwóch kołach naukowych.
8. Sandra Omieczyńska :
Studentka V roku prawa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, aspiruje do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Szkoły Doktorskiej. W życiu prywatnym druhna Ochotniczej Straży Pożarnej w Iławie. W tym roku, za swoje osiągnięcia nagrodzona przez Ministra Edukacji i Nauki stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe.
9. Patryk Laskowski:
Student IV roku historii oraz III roku wojskoznawstwa. Szczególnie zafascynowany XX wiekiem i bronią pancerną. A po godzinach jest operatorem dronów FPV.
10. Julia Lewandowska:
Studentka piątego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uwielbia sport, od jogi po wspinaczkę czy surfing. Jest ciekawą świata podróżniczką.
11. Bartosz Kędziora:
Jest studentem kierunku lekarskiego na Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz studentem ekonomii na tym samym uniwersytecie. Współtworzy największą organizację studencką na świecie, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Interesuje się anestezjologią i intensywną terapią, rynkami kapitałowymi, a także biostatystyką i programowaniem w języku R.
12. Michał Konieczny:
To student VI roku kierunku lekarskiego na Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego Wydziału Lekarskiego oraz przedstawiciela Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego ds. Collegium Medicum. W przyszłości chciałby zostać chirurgiem dziecięcym.
13. Laura Trelewicz:
Od trzech lat jest studentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od zawsze chciała pomagać ludziom, dlatego wybrała studia związane z tą dziedziną i angażuje się w działania wolontaryjne.
14. Jakub Jasiak:
To lekarz weterynarii, a do niedawna student WMW UWM. Na wielu konferencjach naukowych prezentował zagadnienia związane z wykorzystaniem owadów jako żywności i paszy.
15. Róża Ilek:
Studiowała edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Uzyskując dyplom licencjata zrealizowała cykl plakatów pełnometrażowych animacji znanych wytwórni w technice grafiki trójwymiarowej. Obecnie przygotowuje pracę magisterską pt. „Antropomorfizm w animacjach The Walt Disney Company” oraz dyplomową pracę artystyczna realizowaną w technice druku trójwymiarowego w pracowni prof. Antoniego Grzybka.
17. Milena Witkowska:
Pracuje jako położna w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Swoją wiedzę poszerza na Warszawskiej Uczelni Medycznej i dodatkowo zdobywając nowe umiejętności na olsztyńskim UWM. Występuje w Zespole Pieśni i Tańca „Kortowo”.
18. Adrian Borkowski:
Jest studentem VI roku kierunku lekarskiego. Pochodzi z Podlasia Południowego, ale zakochał się w Olsztynie, którego okolice w wolnym czasie uwielbiam zwiedzać na rowerze. W przyszłości chciałby zostać kardiologiem.
19. Agnieszka Michalska:
Jest studentką ostatniego roku studiów na Wydziale Nauki o Żywności. Co ciekawe, już na początku szkoły średniej wiedziała, że chcę kontynuować naukę właśnie na tym wydziale. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół mleczarstwa.
20. Klaudia Wiaterek:
Kończy studia na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Interesuje ją proces produkcji żywności oraz zachodzące w niej przemiany, a także poznawanie lokalnych kuchni.
21. Aleksandra Rzymska:
Jest absolwentką studiów I stopnia na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Interesuje ją technologia produktów pochodzenia roślinnego, głównie wyrobów czekoladowych oraz napojów kawowych, a swoją przyszłość wiąże z rozwijaniem moich pasji w tych dziedzinach.
22. Katarzyna Złotkowska:
Studentka II roku Technologii Żywności i Żywienia Człowieka. W kole naukowym poszerza wiedzę na temat zbilansowanego żywienia wśród dzieci i młodzieży.
23. Nikodem Choszcz:
Jest studentem V roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Olsztynie. Natura od zawsze była mu bliska, jeszcze przed rozpoczęciem studiów starał się pomagać zwierzętom, ale wciąż czuł niedosyt... Studia utwierdziły go w przekonaniu, że jest we właściwym miejscu.
24. Bartłomiej Madej:
Jest studentem V roku prawa. Aktywnie działa w kołach naukowych, a od dwóch lat jest Prezesem Studenckiej Poradni Prawnej UWM, a także wiceprezesem Stowarzyszenia Potęga Prasy promującego dziennikarstwo wśród młodzieży.
25. Marcelina Wiśniewska:
Na co dzień studentka III roku socjologii UWM oraz sekretarka w jednym z urzędów. Uwielbia śpiewać, gotować oraz spędzać czas z najbliższymi. W przyszłości chciałaby zostać psychoterapeutką.