Nominacje do nagrody literackiej regionu
Kapituła ogłosiła piątkę finalistów Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.
Decyzja o przyznaniu nagród należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Przy ocenie poszczególnych książek brane są biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. To publikacje autorów z naszego regionu, które ukazały się na rynku wydawniczym w 2021 roku.
Głosami czytelników corocznie przyznana zostaje „Nagroda Czytelników”. Głosowanie potrwa do 16 maja 2022 roku – ZAGŁOSUJ
Laureatów Wawrzynu oraz Wawrzynu Czytelników poznamy 25 maja 2022 roku.
NOMINOWANI:
BURCZYK Piotr
Teraz
Warszawa: Wydawnictwo SIGNI, 2021
Poeta w najnowszym wydawnictwie prezentuje wiersze poruszające takie tematy jak tożsamość człowieka, przemijanie i pamięć o historii życia zwykłych ludzi, do pisania o których natchnęły go przedmioty umiejscowione w poniemieckim domu, w którym mieszka z rodziną. Za inspiracje posłużyły mu m.in. drewniany stół, belka wisząca w charakterze ozdoby na jednej z domowych ścian czy znaleziona na strychu narta.
DOBIES Aleksandra
Uroczysko
Olsztyn: Miejska Biblioteka Publiczna, 2021
Uroczysko Aleksandry Dobies to baśń wypleciona z warmińskich podań, wypełniona zapachem wilgotnego lasu, zagnieżdżona w wierzeniach i obyczajach naszych przodków. To opowieść o świecie, w którym bać się należy tylko nas samych. Gdy pozwolimy dojść do głosu tradycji, legendom i baśniom, dotrzemy do własnych korzeni i obudzimy to, co drzemie uśpione na dnie.
MAZIUK Anna
Instynkt. O wilkach w polskich lasach
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021
Z książki Anny Maziuk wyłania się obraz fascynującego zwierzęcia, bardzo rodzinnego, tworzącego silne więzi, dzikiego, ale nie złego – wilka. Bohaterami książki są także ludzie – naukowcy i pasjonaci, którzy poświęcili życie badaniu i ochronie wilków, fotografowie, hodowcy, leśnicy i myśliwi. „Instynkt” jest opowieścią o relacjach człowieka ze zwierzęciem – skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.
ŻULCZYK Jakub
Informacja zwrotna
Warszawa: Wydawnictwo Świat Książki, 2021
Kania, alkoholik leczący się z choroby w ośrodku „Jutro”, wyrusza w szaleńczą podróż w poszukiwaniu syna. Ta odyseja po mieście, w którym każde z miejsc ma swoja brudną tajemnicę, popchnie go w najmroczniejsze rejony ludzkiego psyche, naprowadzi na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej oraz skonfrontuje ze złem, które wyrządził swojej rodzinie. Klucz do odkupienia i odnalezienia syna tkwi w jego wyniszczonym przez alkohol umyśle. Musi sobie tylko przypomnieć.
SURMIAK-DOMAŃSKA Katarzyna
Czystka
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021
Czystka to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.