Odsłonięto tablicę pamięci olsztyńskiego pisarza
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związek Literatów Polskich w Olsztynie wyszły z inicjatywą uczczenia 110. rocznicy urodzin pisarza Henryka Panasa.
W nawiązaniu do tego wydarzenia przygotowano specjalną tablicę pamiątkową, która została odsłonięta na frontonie prywatnego domu (przy ul. Księcia Witolda w Olsztynie). W nim przez 30 lat pisarz mieszkał i pracował.
Henryk Panas urodził się 4 stycznia 1912 roku we Lwowie, gdzie ukończył szkołę średnią i studia filozoficzne „w zakresie historii” na Uniwersytecie Jana Kazimierza.
W 1952 roku osiedlił się w Kamionkach koło Giżycka. Był tam kierownikiem szkoły podstawowej, a także uprawiał ziemię i zaczął pisać opowiadania.
Trzy lata później przeniósł się do Olsztyna, współtworzył Stowarzyszenie „Pojezierze”, był redaktorem naczelnym pisma „Warmia i Mazury”, szybko zyskując uznanie i autorytet w środowisku literacko-dziennikarskim.
Pisał opowiadania i powieści, głównie o tematyce regionalnej, w tym o trudnej integracji ludności w latach powojennych na Warmii i Mazurach. W 1973 roku opublikował najgłośniejsze swoje dzieło, apokryf „Według Judasza”, tłumaczone na języki obce, stając się znany w całym kraju, wyprowadzając naszą literaturę daleko poza region.
Zmarł 11 września 1985 roku. Jako pisarz rozsławił nasz region, zasługując nie tylko na ulicę swego imienia w Olsztynie, ale również na tablicę pamiątkową na domu, w którym żył i tworzył całe 30 lat.
W 2019 roku narodziła się idea uczczenia pamięci pisarza i dziennikarza. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związek Literatów Polskich w Olsztynie ustanowiły nagrodę jego imienia, nad którą honorowy patronat objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.