Remont krużganka na zamku zakończony
Pierwszy raz w powojennej historii krużganek olsztyńskiego zamku doczekał się kompleksowego remontu.
Została odnowiona elewacja i mury wewnętrzne, stolarka okienna. Zabezpieczony został również dach oraz tablica astronomiczna - jedyny oryginalny przyrząd astronomiczny Mikołaja Kopernika.
Celem zadania jest ochrona i zachowanie oryginalnej substancji zabytkowej gotyckiej części zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie, w tym ochrona wyjątkowej w skali Polski tablicy doświadczalnej Mikołaja Kopernika.
W ramach zadania wykonano najpilniejsze prace, wynikające ze stanu zachowania krużganka zamkowego: remont kapitalny dachu krużganka i wejścia do niego, prace konserwatorskie elewacji ze stolarką okienną i drzwiami, prace konserwatorskie wnętrza krużganka i wejścia do niego, wykonanie izolacji pionowej fundamentu krużganka i wejścia do niego.
Wykonano prace budowlane i konserwatorskie:
1. W ramach remontu dachu krużganka i wejścia wykonano naprawę lub wymianę zniszczonych fragmentów więźby dachowej (łącznie ze stropem powiązanym z nim konstrukcje), pokrycie dachu dachówkami mnich mniszka, obróbek blacharskich rynien i rur spustowych.
2. W trakcie konserwacji elewacji krużganka, wejścia oraz odcinka ponad dachem krużganka, łącznie ze stolarką okienną i drzwiową wykonano:
- usunięcie wtórnych uzupełnień, a następnie uzupełnienie ubytków lica ceglanego i tynków,
- konserwację polichromii zachowanych na tynkowych partiach elewacji,
- wymianę zniszczonych okien ponad dachem krużganka,
- konserwację okien i drzwi krużganka i wejścia do niego.
3. Wykonano izolację pionowej fundamentu krużganka i wejścia do niego poprzez usunięcie betonowej wylewki, odkopanie, oczyszczenie i osuszenie fundamentu, ułożenie geomembrany i wykonanie opaski z bruku.
4. W ramach konserwacji wnętrza krużganka i wejścia do niego usunięto z ceglanych, gotyckich ścian krużganka współczesnych wymalowani imitujących wątek ceglany, usunięcie wtórnych uzupełnień oraz uzupełnienie ubytków lica. Konserwację tynków i polichromii klatki schodowej i przedsionka oraz konserwację drzwi wewnętrznych klatki chodowej i posadzki wejścia .
Całkowita wartość zadania wyniosła prawie ponad 1,2 mln zł:
- samorząd województwa warmińsko-mazurskiego - blisko 670 tys. zł,
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ochrony Zabytków w wysokości - 300 tys. zł.
- dofinansowanie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - około 200 000 zł
- środki finansowe Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - 80 tys. zł