Kontakt

Kultura i Edukacja

Europę spaja również twórczość kulturalna

Logotyp międzynarodowego festiwalu teatralnego

Międzynarodowy Festiwal VIA CARPATIA, który potrwa od 24 września 2021 do 23 października 2021 roku, organizowany jest przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Zaprezentowane zostaną inscenizacje tekstów, których bohaterowie będą zmagać się z opresyjnym systemem i walczyć o swoją podmiotowość, czasem pokazaną z zaskakującej perspektywy.

Spektaklom towarzyszyć będą panele dyskusyjne poświęcone językowi propagandy i językowi nienawiści. Gośćmi będą m.in. Andrzej Titkow - scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, Andrzej Jagodziński - tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dyplomata, publicysta, Jacek Żakowski - dziennikarz i publicysta oraz Piotr Niemczyk - ekspert z zakresu bezpieczeństwa. Moderatorem będzie Jacek Wakar - krytyk teatralny, dziennikarz. Zaplanowano też spotkanie na temat fenomenalnego teatru litewskiego.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są słowa Mariana Turskiego „Nie bądź obojętny”, którymi Teatr zachęca do zaangażowania w obronę spraw fundamentalnych.

Repertuar budowany jest wokół tematu rodzącego się faszyzmu, od gorączki lat 20-stych do lat 40-stych XX wieku, gdy Europę ogarnęło szaleństwo i wojna. Wydarzenia te przywoływane są dziś, w reakcji na współczesne dążenia do rządów totalitarnych, odchodzenie od demokracji i stopniową rezygnację z budowania otwartych społeczeństw. Organizatorzy są przekonani, że trzeba przypominać o tym, że to, co się wydarzyło, może się wydarzyć, a zagrożenie brunatną falą nadal ciąży nad Europą.

Nazwa Festiwalu nawiązuje do międzynarodowej trasy wiodącej od Kłajpedy po Saloniki. W ten sposób twórcy odwołują się do idei połączenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Wyrażają przekonanie, że spaja nas nie tylko droga, ale także twórczość kulturalna, a zwłaszcza wysoki poziom sztuki teatralnej.

Słowacki Teatr Narodowy zaprezentuje sztukę „LENI” w reżyserii Valerii Schulczovej.

Czeski Teatr pod Palmovkou zaprezentuje „ŁASKAWE”, na podstawie powieści Jonathana Littella, w reżyserii Michala Langa.

Z kolei Teatr Mały z Wilna, czyli najbardziej rozpoznawalna i najlepsza litewska marka, pokaże sztukę Mariusa Ivaškievičiusa „MADAGASKAR” w reżyserii mistrza Rimasa Tuminasa.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie wystawi „RAVENSBRÜCK. MIASTO KOBIET”, na podstawie wspomnień „I boję się snów” Wandy Półtawskiej, w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

O walce jednostki z systemem opowiada drugi spektakl Teatru Jaracza „WRÓG PUBLICZNY” Istvána Tasnádiego, w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

Festiwalowy repertuar dopełnią dwie inscenizacje literatury polskiej. Węgierski Teatr Maladype wystawi „SIERPIEŃ”, na podstawie „Ulicy Krokodyli” Brunona Schulza w reżyserii Zoltána Balázsa, jednego najlepszych europejskich reżyserów.
Drugim polskim tekstem będą „WDOWY” Sławomira Mrożka, zagrane przez Chorwacki Teatr Narodowy w Osijeku, w reżyserii Jasmina Novljakovića.

WIĘCEJ INFORMACJI ORAZ BILETY
 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK