Nowa odsłona Festiwalu Naukowego E(x)plory
![Festiwal Naukowy E(x)plory - ilustracja do tekstu](/images/Departamenty/Departament_Kultury_i_Edukacji/1-foty/Festiwal_Naukowy_Explory_w_Olsztynie.jpg)
Warsztaty online dla domowych konstruktorów, pokaz o gazach kriogenicznych czy fotografia okiem inżyniera odbędzie się 30 października 2020 roku. Wydarzenie wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Oprócz wykładów i pokazów naukowych, internauci zobaczą prezentacje projektów konkursowych młodych naukowców, biorących udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory.
Program wydarzenia podzielony został na trzy bloki:
- pakiet wykładów, warsztatów i pokazów naukowych do przeprowadzenia w dowolnym czasie od 30 października do 6 listopada (obowiązują zapisy)
- wykłady, dyskusje i rozmowy na żywo (dostępne bez zapisów)
- prezentacja młodych naukowców i projektów badawczych
Podobne wydarzenia odbyły się już w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu i Bydgoszczy. Ich celem było wyłonienie najlepszych projektów, które przejdą do krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory - Gdynia E(x)plory Week - gdzie będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów.
- Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w naturalny sposób patronuje inicjatywie, która rozwija naukowe pasje i zainteresowania wśród młodych ludzi, dając im szansę na realizację innowacyjnych projektów, spotkanie z ekspertami, zaprezentowanie swoich pomysłów i osiągnięć oraz nawiązanie relacji z przedsiębiorstwami technologicznymi - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Polska Akademia Nauk przygotowała pokaz wyjaśniający, jak ważne jest światło słoneczne w świecie zwierząt wolnożyjących, a mgr inż. Adam Zahler odkryje techniczne parametry fotografii i opowie czym dla inżyniera jest idealne zdjęcie. Ponadto odbędzie się pokaz naukowy o gazach kriogenicznych oraz w warsztat z robotyki, podczas którego uczestnicy stworzą hydrauliczne ramię robota z kartonów i strzykawek. Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy największego bloga popularnonaukowego w Polsce Crazy Nauka poprowadzą wykład o szuszy w Polsce, skąd się bierze i jak oszczędzać wodę.
W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Olsztynie weźmie udział 19 projektów. Wśród nich są m.in. „Nić bioniczna-giętkie urządzenie endoskopowe” autorstwa licealisty Mike’a Rayan’a czy „Noise Indicator - sygnalizator hałasu”, który opracowały Zuzanna Seklecka i Maja Ostrowska. Tegoroczne projekty skupione są także wokół rozwiązywania problemów ekologicznych. Zuzanna Zawrotny wymyśliła „E-Konewkę”, czyli niezależny energetycznie, ekologiczny, elektroniczny system wspomagania wegetacji roślin, a Kacper Pijacki i Dawid Dirbach tworzą inteligentny kompostownik.
Całe wydarzenie będze można śledzić na żywo na stronie http://bit.ly/explory2020, profilu Facebook Explory oraz kanale Youtube Explory. Pełny program Festiwalu, opisy projektów badawczych i videowizytówki młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory znajdują się na http://bit.ly/explory2020.
Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.