Kontakt

Kultura i Edukacja

Projekt ponad granicami i wirtualnie

Ilustracja do tekstu

Trwają prace nad projektem „Muzea ponad granicami. Etap II”. Regionalna Pracownia Digitalizacji cyfryzuje dokumenty, które posłużą do rozbudowy wystawy i stworzenia filmu poświęconego powojennym dziejom Elbląga i jego pionierom.

Koncepcję wystawy oraz filmu holograficznego opracowuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, a w Muzeum Brama Frydlandzka odbywają się prace remontowe.

Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w CSE „Światowid” odwiedziła Muzeum Archeologiczno-Historyczne i  wspólnie wybrała ponad 40 eksponatów. Znalazły się wśród nich przede wszystkim zabytki codziennego użytku – naczynia, kaganki, kielich, filiżanka, łyżka, a także kostki do gry czy zabawki. 

Wszystkie te przedmioty zostaną zdigitalizowane i wykorzystane do prezentacji cyfrowej. Oprócz tego trwa cyfryzacja dokumentów dotyczących powojennego elbląskiego Starego Miasta, które zostaną użyte do produkcji filmu holograficznego oraz do opracowywania koncepcji rozbudowy wystawy „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii". Zajmują się nią obecnie muzealnicy z elbląskiej instytucji.

Prace projektowe trwają również w Kaliningradzie. Partner wiodący projektu rozpoczął przebudowę jednego z muzealnych budynków. Po renowacji ma się tam pojawić nowa hala wystawiennicza z holograficznym filmem o powojennym losach Kaliningradu i Elbląga, a także centrum programów edukacyjnych dla dzieci.

Inicjatywę dofinansowano ze środków Unii Europejskiej z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK