Kontakt

Kultura i Edukacja

Promujemy różnorodność regionalnego dziedzictwa

Wojewódzkie uroczystości w Orzyszu

W Orzyszu odbyła się wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Moja Droga”. Otwiera ono na niezliczoną ilość zagadnień, które w ramach organizowanych wydarzeń można poruszyć, by przybliżyć odbiorcom lokalne dziedzictwo.

„Moja Droga” to hasło bardzo wieloznaczne, odnosi się nie tylko do trasy, jaką przebywamy w czasie lub przestrzeni, ale często jest także określeniem ukochanej przez nas osoby, wybranki, wyrażającym nasz szacunek, miłość i oddanie.

- Hasło trafnie wpisuje się w charakter naszego regionu. To bowiem ziemie, których zarówno dawni, jak i obecni mieszkańcy, przeszli w ciągu wieków długą i trudną drogę – mówił podczas inauguracji Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Nie brakowało tu wielkich wydarzeń, wojen, klęsk żywiołowych, zaborów czy wysiedleń. Ta trudna droga, którą przeszliśmy, doprowadziła nas jednak do odzyskania wolności, suwerenności, członkostwa w Unii Europejskiej. Dziś, tak jak nigdy przedtem w historii, możemy chyba powiedzieć, że nasza droga, jako jednostek, ale też jako zbiorowości, zakończyła się sukcesem i dzięki niej możemy cieszyć się okresem pokoju, rozwoju, wolności słowa i sumienia. To zasługa tego, że zarówno my, jak i nasi przodkowie, nie zatrzymaliśmy się w połowie, nie cofnęliśmy się, gdy na nieprzyjaznych gościńcach wiał w oczy wiatr.

Z możliwości uczestniczenia w wydarzeniach zorganizowanych w ramach inicjatywy mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać bezpłatnie, pod opieką przewodników i animatorów zapoznać się z niezwykłymi miejscami regionu i fascynującym bogactwem kultur na Warmii i Mazurach.

W 2020 r. zgłosiło się 17 organizatorów - od 12 września do 19 września 24 wydarzenia w 12 miejscowościach, m.in. w Olsztynie, Fromborku, Barczewie, Gołdapi, Lidzbarku Warmińskim.

Koordynatorem wojewódzkim po raz kolejny jest Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

WYDARZENIA NA WARMII I MAZURACH
 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK