Warmio, quo vadis? - czyli ciekawy projekt "Światowida"
Na portalu www.cyfrowewm.pl co tydzień będzie można zobaczyć jedną z 10 zdigitalizowanych kapliczek, na kanale YouTube filmy o Warmii, a już wkrótce wydana zostanie książka o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym Warmii.
Rozpoczął się drugi rok realizacji projektu "Warmio, quo vadis?" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Projekt ma charakter dokumentacyjny, badawczy, artystyczny, edukacyjny i informacyjny.
Na stronie www.cyfrowewm.pl została zamieszczona cyfrowa wersja pierwszej ze zdigitalizowanych kapliczek – w Dobrym Mieście. W kolejne środy zaplanowane zostały odsłony dziewięciu następnych.
Kapliczki to niezwykle istotny element dziedzictwa kulturowego Warmii - co najmniej od początków XVII wieku, przypomina dr Iwona Liżewska we wstępie do przygotowanej wspólnie ze Stanisławem Kuprjaniukiem monografii pt. "Warmińskie kapliczki", na tym terenie ludzie zaczęli stawiać przy drogach i domach kapliczki, które do dziś są widomym znakiem ich duchowości i wiary. W okresie Kulturkampfu, dodaje historyk sztuki z Elbląga dr Jerzy Domino, polscy Warmiacy stawiali kapliczki, aby zamanifestować swoją narodowość.
Jednak digitalizacja to tylko część z działań podejmowanych w ramach tego projektu – również od dziś na kanale YouTube Regionalnej Pracowni Digitalizacji elbląskiego Światowida dostępnych jest pięć filmów pod wspólnym tytułem „Pięć opowieści o Warmii” – można z nich dowiedzieć jak gospodarowano na Warmii, jak ochronić to, co cenne, o mieszkańcach Warmii dawniej i dziś, o krajobrazie kulturowym i o pięknie warmińskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej.
W najbliższym czasie zostanie także wydana publikacja dotycząca Warmii.