Poznaliśmy tegorocznych stypendystów marszałka
![Ilustracja do tekstu - fot. stockvault.net](/images/Dep_Koordynacji_Promocji/zdjęcia_stockowe/stockvault/stockvault-adventure-beginning218470.jpg)
Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyznał 14 stypendiów artystycznych na okres do 30 września 2020 roku.
Stypendia artystyczne marszałka województwa przyznawane są osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami
Kapituła rozpatrująca i oceniająca wnioski o stypendia artystyczne Uchwałą z dnia 11 marca 2020 roku zarekomendowała zarządowi województwa 14 osób do stypendiów artystycznych. Propozycja została przez zarząd zaakceptowana.
STYPENDYŚCI 2020:
Dziedzina sztuki: muzyka
1. Marcelina Rucińska - Rozwój techniki wykonawczej i przygotowanie się do udziału w międzynarodowych konkursach i warsztatach skrzypcowych oraz reprezentowanie i promowanie regionu Warmii i Mazur.
2. Małgorzata Wójcik - Samorozwój w dziedzinie tworzenia muzyki, rozwijanie kompetencji artystycznych, wymiana doświadczeń poprzez udział w kursach mistrzowskich, konkursach, w koncertach oraz opłaty związane ze studiami na Universitat fur Music und dartstellende Kunst Wien oraz zakup smyczka lub częściowa opłata za skrzypce.
3. Jan Nicewicz - Udział w międzynarodowych i ogólnopolskich warsztatach muzycznych i konkursach pianistycznych. Reprezentowanie Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Wiedniu na konkursie pianistycznym.
4. Mateusz Kłosowski - Udział w warsztatach, grupach wokalnych, obozach, konkursach, wyjazdach studyjnych i obozach prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu i emisji głosu, mających na celu nabywanie nowych umiejętności wokalnych oraz promocję regionu w kraju i na arenie międzynarodowej.
Dziedzina sztuki: taniec
1. Marta Jakimicha - Rozpoczęcie pracy solowej w 2020 roku w dziedzinie tańca
i sztuk performatywnych na bazie warsztatów oraz pracy laboratoryjnej podczas dwutygodniowej rezydencji. Rezultatem projektu będzie powstanie performance/spektaklu, językiem, którego będzie ruch teatru tańca w połączeniu
z innymi sztukami performatywnymi.
2. Jakub Karpiński - Rozwój taneczno-aktorski, prezentacja monologu tanecznego, zdobycie doświadczenia poprzez udział w udział w XII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Mistrzostwa Aktorskiego i Ruchu Scenicznego w Saint Petersburgu oraz udział w zawodach i warsztatach tanecznych w Polsce.
3. Beata Kulgajuk - Rozwój umiejętności klauniarsko-taneczno-cyrkowych, rozpowszechnianie kultury tańca i cyrku, rozwój umiejętności prowadzenia warsztatów i zajęć w zakresie Nowego Cyrku, nabycie wiedzy o tworzeniu widowisk cyrkowych poprzez udział warsztatach cyrkowo-tanecznych, kursie pedagogiki cyrku dla Olsztyńskiego Teatru Ulicznego oraz wyjazdu zagranicznego grupy Entity.
4. Małgorzata Szyłejko - Stworzenie scenariusza spektaklu muzycznego z wykorzystaniem pieśni ludowych, prowadzenie cyklicznych zajęć tanecznych i śpiewu dla mieszkańców Gminy Łukta. Rezultatem realizacji projektu ma być spektakl taneczny zaprezentowany w Sali kinowej GOK w Łukcie.
Dziedzina sztuki: literatura
1. Marcin Cielecki - „Dziedziniec pogan” napisanie książki w konwencji dziennika literackiego. Diariusz jest projektem, który nie miał jeszcze pierwowzoru
w literaturze polskiej. Głównym tematem jest nie tyle przemijający czas, co świat widziany z perspektywy odosobnienia.
2. Karol Fryta - „Napisanie książki reporterskiej z czteromiesięcznej podróży autostopem przez Kaukaz, Bliski Wschód i Rosję. Podczas podróży autor odbył kilkanaście spotkań z potomkami Polaków zesłanych lub dobrowolnie przesiedlonych na Syberię.
Dziedzina sztuki: film
1. Kamila Fundichely-Rychta - Stworzenie krótkometrażowego filmu animowanego na podstawie legendy mazurskiej o Galindzie w mieszanej technice cyfrowo-analogowej. Film zostanie umieszczony w intrenecie i promowany w mediach społecznościowych. Premierowy pokaz animacji połączony z warsztatami plastyczno-literacko-historycznymi dla rodzin z dziećmi w Giżyckim Centrum Kultury.
Dziedzina sztuki: opieka nad zabytkami
1. Jerzy Łapo - Kontynuacja działań przyczyniających się do ochrony i rewitalizacji zapominanego dziedzictwa niematerialnego z terenu województwa warmińsko-mazurskiego (umiejętności puszczania, zbijania, chłostania bąków). Popularyzacja wiedzy o bąkach (zabawkach wirujących) oraz rozpoznanie bazy wzorów dawnych bąków znajdujących się w zbiorach muzealnych w Elblągu i Węgorzewie. Rezultatem projektu będzie stworzenie bazy zabawek wirujących w placówkach muzealnych regionu, wykonanie replik zabawek, wykład wraz z warsztatami prezentujący efekty stypendium, artykuły i publikacje.
Dziedzina sztuki: sztuki wizualne
1. Ewa Letki-Głuszak - Akcja uliczno-artystyczna „TWOJE 5 MINUT” prowadzenie zajęć na otwartej przestrzeni dla dzieci, młodzieży i dorosłych: na boiskach, podwórkach, w parkach, wystawy plenerowe wykonanych prac na powietrzu oraz dokumentacja akcji przez filmowanie i fotografowanie.
2. Jarosław Jasiński - Wystawa „Nasze krajobrazy” poświęcona fotografii stworzonej w myśl bułhakowskiej idei „fotografii ojczystej”, pokazującej charakterystyczne piękno głównie Ziemi Gołdapskiej oraz czarno-białą fotografię o eksperymentalnym charakterze.