Kontakt

Kultura i Edukacja

Tajemnice astronomii Kopernika - premiera filmu

Premiera filmu w Lubawie

Premiera dokumentalnego filmu odbyła się w Lubawie, gdzie zapadła decyzja o publikacji przez Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus”. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Gustaw Marek Brzezin.

"Tajemnice Astronomii Kopernika” - to film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi. Głównym wątkiem narracji jest próba odpowiedzi na pytanie dlaczego astronom obserwował niebo i czego tam szukał.

Twórcy zaprezentowali również drogę, którą przebył Mikołaj Kopernik, by sformułować swoją rewolucyjną heliocentryczną teorię. Przedstawione są instrumenty a także miejsca obserwacji uczonego, w tym słynnego Pavimentum.

Zdjęcia realizowane były w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wenecji, Bolonii i Rzymie, Fromborku, Olsztynie, Lubawie, Truszczynach. Astronom ponad połowę swojego życia, bo aż 40 lat spędził na Warmii – 29 lat mieszkał we Fromborku, 7 lat w Lidzbarku Warmińskim oraz ponad 4 lata w Olsztynie.

- Mikołaj Kopernik znany jest na całym świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak bardzo związany był z naszym województwemmówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.Od lat dostrzegamy niezwykłą szansę promocji i rozpoznawalności Warmii i Mazur poprzez postać wielkiego astronoma. Z tego powodu zainicjowaliśmy m.in. utworzenie Szlaku Kopernikowskiego dla turystów.

W filmie występują naukowcy i badacze z całego świata, m.in. prof. Pietro Omodeo z Uniwersytetu Weneckiego, prof. Andre Goddu (USA), prof. Dennis Danielson (Kanada), dr Jerzy Sikorski czy dr Jacek Szubiakowski.

Producentem filmu jest Robert Szaj (Fundacja Nicolaus Copernicus Truszczyny), natomiast reżyserem Michał Juszczakiewicz. Scenariusz jest ich wspólnym dziełem. Produkcja filmu została dofinansowana przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miasto Lubawa i gminę Rybno.

Na olsztyńskim zamku znajduje się jedyny na świecie zabytek wykonany ręką Kopernika – tablica astronomiczna. Jest to niewątpliwie oprócz dziedzictwa udostępnionego turystom na Wzgórzu Katedralny we Fromborku obowiązkowy punkt na Szlaku Kopernikowskim. Z kolei w Lubawie podjął decyzję o druku swojego wiekopomnego dzieła „De Revolutionibus”.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK