Styczniowe wydarzenia w olsztyńskim teatrze
![Teatr](/images/Departamenty/Departament_Kultury_i_Edukacji/1-instytucje-kultury/teatr-jaracza/teatr_jaracza1.jpg)
Rok 2020 w Teatrze Jaracza w Olsztynie planowany jest pod znakiem podwójnego jubileuszu: 95. lat istnienia teatru w stolicy regionu oraz 75. lat działalności sceny polskiej w tym mieście.
Spektakle w styczniu:
9-12 stycznia
Spektakl „Panny z Wilka” według Jarosława Iwaszkiewicza jest opowieścią o konfrontacji
z sobą i z czasem.
Wiktor Ruben, przepracowany trzydziestosiedmiolatek, wraca do Wilka. Odwiedza krainę swojej młodości - raj w którym nie był piętnaście lat. Spotyka pięć kobiet, które zapamiętał jako piękne dziewczyny lub jeszcze dzieci… Teraz są żonami i matkami. On samotny.
Przedstawienie będzie także naszą podróżą w świat retro – umowna scenografia i kostiumy maja przywołać urok międzywojnia i atmosferę upalnego lata.
16-19 stycznia
"Dulscy. Tragifarsa kołtuńska" to sztuka cenionej i lubianej dramatopisarki Gabrieli Zapolskiej w reżyserii popularnego aktora Wojciecha Malajkata.Twórcy wystawiając ten znany tekst skupią się na pokazaniu rodziny Dulskich z perspektywy Zbyszka.
Zobaczymy świat widziany oczami młodego, atrakcyjnego mężczyzny, którego irytuje hipokryzja matki oraz bierność ojca. W życie młodzieńca co rusz wkradają się też dwie wścibskie siostry: Hesia i Mela. Osobliwe miejsce w tym rodzinnym układzie zajmuje Hanka.
18, 19, 21-24, 26, 31 stycznia
"Debiut" to kolejny spektakl dyplomowy, który przygotowują uczniowie roku III, tym razem muzyczny. Przedstawienie wyreżyseruje Dorota Lulka. Za aranżacje odpowiadać będzie Cuarteto Re! Tango, a nad choreografią pracować będą Wiola Fiuk i Patryk Gacki.
23-26 stycznia
Akcja sztuki "Wszystko w rodzinie" rozgrywa się w szpitalu św. Andrzeja w Londynie, w którym odbywa się kongres neurologów. Jednocześnie w szpitalu trwają próby do gwiazdkowego przedstawienia przygotowywanego przez personel dla pacjentów. Pech chciał, że tego samego dnia, Dr Mortimore – neurolog, który ma wygłosić ważny dla swej kariery wykład na zjeździe, dowiaduje się, że w szpitalu przebywa jego nieślubny, prawie dorosły już syn, o którego istnieniu nie miał dotychczas pojęcia. Wymyśla więc niezliczone sposoby, by ukryć niewygodną prawdę.
28-31 stycznia
"Więzi rodzinne" opowiadają historię czterech spokrewnionych ze sobą kobiet – matki, córki oraz wnuczki, które spotykają się w specyficznych okolicznościach rodzinnych – na pogrzebie ojca, a my przy okazji poznajemy mroczne sekrety tej rodziny, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.
28-30 stycznia
„Bierki” to opowieść ukazana z perspektywy nastoletniego Pawła oraz jego nauczycielki Anny, o tym, że niezależnie od tego, jak bardzo się z tym ukrywamy wszyscy pragniemy zrozumienia i bliskości. Bohaterów, zwykle stojących po przeciwnej stronie barykady, łączy znacznie więcej niż myślą.
Spektakl porusza temat samotności i lęku przed odrzuceniem społecznym, dylematów okresu dojrzewania, odmienności seksualnej i akceptacji samego siebie. Marcin Szczygielski autor głośnej powieści „Bierki”, która jest częścią „Kronik nierówności” przygotował adaptację teatralną. Scenariusz zachęca do refleksji nad tolerancją.
Spektakl dla widzów od 16 roku życia.
Więcej informacji na stronie internetowej www.teatr.olsztyn.pl