Kontakt

Kultura i Edukacja

Tydzień na Warmii i Mazurach z kulturą francuską

Logotyp - ilustracja do tekstu

18 listopada Centrum Polsko-Francuskie rozpocznie kolejną edycję cyklicznej, listopadowej prezentacji francuskiej Bretanii. Wydarzenie zakończy się 21 listopada. 

Z bretońskim Côtes d’Armo łączą Warmię i Mazury, wyjątkowe relacje.

Co roku setki osób - młodzież, sportowcy, twórcy, artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, angażują się w polsko-francuską współpracę międzyregionalną, poznając przy okazji najpiękniejsze i najciekawsze zakątki naszych regionów, które, pomimo sporej odległości, mają ze sobą wiele wspólnego.

W tym roku zostanie przybliżone MAGICZNE OBLICZE BRETANII – krainy dumnej ze swego celtyckiego dziedzictwa, nad którą unosi się duch Merlina i Morgany, gdzie co krok potykamy się o menhiry i dolmeny... Krainy, której strzegą setki świętych nieznanych nigdzie indziej… Krainy baśni i legend, które do dziś są chętnie przekazywane z ust do ust… Krainy, która znalazła klucz do połączenia tradycji z nowoczesnością.


XXIV DNI BRETANII:

18.11 (poniedziałek), g. 17.30
Biblioteka Planeta 11, al. Piłsudskiego 38
Café français. Wokół bretońskich baśni i legend.
Opowieści i legendy – świadectwa zbiorowych lęków, nadziei i wierzeń, fascynują, sprawiają, że marzymy, poznajemy kulturę i tradycję lokalnych społeczności. Spotkanie przy kawie i konwersacje w języku francuskim w luźnej, przyjacielskiej atmosferze, poprowadzą Sterenn i Vincent z Centrum  Polsko-Francuskiego w Olsztynie.
Wstęp wolny

19.11 (wtorek), g. 17.00
Pałac Młodzieży, ul. Emilii Plater 3
Cie LEWIS LEWIS « BOOM BOX ». Spektakl cyrkowy dla dzieci (5+).
Pudełko, w którym mieszkają Amétiste i Pan Colas, staje się dla nich za ciasne. Z kolei zewnętrzny świat jest tak ogromny! Czy uda im się w nim odnaleźć? Historia o walce z własnymi ograniczeniami przedstawiona w niecodzienny i bardzo zabawny sposób.
Cie LEWIS LEWIS z bretońskiego Côtes d’Armor to duet wszechstronnych artystów: Cécile Métral, linoskoczek, klaun, autorka tekstów i kompozytorka oraz Colas Rouanet, znakomity żongler. Razem występują od 10 lat, tworząc niepowtarzalne spektakle, nie tylko dla dzieci.
Wstęp wolny

20.11 (środa), g. 18.00
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)
Śladami polskich powstańców listopadowych. Moje podróże po Bretanii.
O swoich podróżach do Bretanii opowie dr Ewelina Tarkowska, olsztynianka, tegoroczna absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Pisząc rozprawę doktorską o Wielkiej Emigracji we Francji kilkakrotnie prowadziła kwerendę w bretońskich archiwach i bibliotekach. Pobyty te okazały się doskonałą okazją do głębszego poznania tej magicznej, celtyckiej krainy.
Wstęp wolny

23.11 (sobota), g. 10.00-12.00
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)
WARSZTATY kulturowo-językowe dla dzieci (6-10 lat)
Historia lasu Brocéliande, korsarzy w Saint-Malo, hrabiego Konomora, pięknej księżniczki Dahut, zatopionego miasta Ys, zamku Fort La Latte… Zapraszamy dzieci do wspólnego odkrywania tajemnic średniowiecznej Bretanii.
Wstęp: 10 zł (dla uczniów CPF bezpłatnie).
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 89 527 63 73 do 20 listopada.

26.11 (wtorek), g. 18.00
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)
WERNISAŻ wystawy fotografii Marty Tobiasz-Jouhier pt. „Moja Bretania”.
Autorka zdjęć jest krakowianką, ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Rennes II. W Bretanii mieszka od ponad 20 lat. Przez kilka lat była korespondentem krakowskiego „Przekroju”. Od 2006 roku pracuje w Radzie departamentu Ille-et-Vilaine. Jest odpowiedzialna za współpracę departamentu z Indiami, Rumunią oraz anglo-normandzkimi wyspami Jersey i Guernsay. Działa w stowarzyszeniu „Polonia” z Rennes.
Fotografią zajęła się bardzo wcześnie. Od dziecka lubiła przebywać w pracowni swego wuja, znanego krakowskiego fotografa Adama Bujaka, którego obserwowała przy pracy. Jej archiwum fotograficzne poświęcone Bretanii liczy 20 tysięcy zdjęć.
Wstęp wolny

27.11 (środa), g. 18.00
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)
Francuski szef kuchni zaprasza: sekrety kuchni bretońskiej. Pokaz kulinarny połączony z degustacją.
O sekretach bretońskich naleśników (fr. crêpes i galettes) oraz cydru opowie Dominique Chesnais, doświadczony szef kuchni z Bretanii, absolwent szkoły gastronomicznej w Dinard. Po swoich kulinarnych, zawodowych przygodach z gastronomią w restauracjach Anglii, Irlandii oraz rodzimej Bretanii, wspólnie z żoną Joanną, pochodzącą z Mazur, zamieszkali w Gdańsku. Tu, w Polsce, ziściło się ich marzenie o otwarciu własnej restauracji. Miejsce, które stworzyli, « À la française »,  wystrojem, daniami i atmosferą przypomina Bretanię.
Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 89 527 63 73 do 22 listopada.

28.11 (czwartek), g. 13.30
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)
Tajemnice menhirów – ludowe baśnie Bretanii.
Spotkanie i warsztaty dla dzieci (6+) z wieloletnimi słuchaczkami i propagatorkami ożywiania zapomnianej sztuki opowiadania, Elżbietą i Groszkiem Stanilewicz z gdańskiej grupy „Łowcy Słów”.
Baśnie, legendy i podania bretońskie są jednym z ciekawszych dziedzictw niematerialnych tej części Europy. Bretończycy funkcjonujący na styku kultury celtyckiej i rzymskiej, Oceanu i surowego lądu, wyrobili silne charaktery i niezwykle bogatą wyobraźnię, a więc wewnętrzną wolność. Są one wyraźnym rysem  barwnego folkloru, który przetrwał mimo wojen, prób wykorzeniania i zakazu używania języka bretońskiego. Bohaterowie legend i podań bretońskich oraz ich losy stanowią niezwykły portret Bretończyka skrywającego pod warstwą gruboskórności, człowieka nieco melancholijnego, powściągliwego, wrażliwego i odznaczającego się poetycką wyobraźnią.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 89 527 63 73 do 25 listopada.

28.11 (czwartek), 18.00
Sala pod Amfiteatrem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie
KONCERT zespołu GAVINY (Bretania/Francja).
Zespół tworzy dwóch bretońskich muzyków: Antoine Solmiac (skrzypce) i Arthur Revé (gitara). Artyści zaprezentują zabawny, żywiołowy i wirtuozerski „celtycki show”, na który będą się składać tradycyjne melodie irlandzkie oraz piosenki o brzmieniach rockowych i popowo-folkowych. Koncertują we Francji (m.in. na Festiwalu Celtyckim w Lorient – największym wydarzeniu prezentującym muzykę celtycką w Europie!), ale prezentowali się już również w m.in. w Ameryce Łacińskiej i na Festiwalu Gitary na Tahiti, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym odbiorem publiczności.

Gościnnie wystąpią Marcin Rumiński i Maria Rumińska z olsztyńskiego zespołu SHANNON.
Wstęp: 15 zł (20 zł w dniu koncertu).
Bilety dostępne na: www.bilety.mok.olsztyn.pl


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK