Poznaliśmy najlepsze publikacje o tematyce regionalnej
![Wawrzyn 2018](/images/Gabinet_Marszałka/imprezy2019/wawrzyn2018.jpg)
W siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyła się uroczysta gala rozdania literackich nagród „Wawrzyn 2018”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Literacka nagroda Warmii i Mazur została przyznana już po raz 15. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Podstawą rozpatrzenia zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.
WAWRZYN 2018 – Literacka Nagroda Warmii i Mazur trafiła do Anny Matysiak za książkę „Tyle nieznanych ryb”. Z kolei Wojciech Hieronymus Borkowski otrzymał nagrodę publiczności za „List z detencji”.
Wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze: Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Retman, Wydawca: Waldemar Mierzwa, Projekt, skład i przygotowanie do druku: Tomasz Ciciński za książkę „Dawne Nowe Miasto Lubawskie w stu ilustrowanych opowieściach” Dariusza Andrzejewskiego
Podczas uroczystości bibliotekom z województwa warmińsko-mazurskiego przyznany został także tytuł Bibliotheca Bona, który otrzymują instytucje wyjątkowe, aktywne w działaniu i wyróżniające się inicjatywnością, a przede wszystkim doskonałą współpracą na linii biblioteka-organizator.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIENIA:
Bibliotheca Bona 2018
Gminna Biblioteka Publiczna w Kiwitach
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera w Lidzbarku Warmińskim – wyróżnienie dla biblioteki pełniącej zadania powiatowe oraz najaktywniejszej placówki w głosowaniu internetowym
Tytuł „Amici Librorum”
Przyznany przez dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie po raz siódmy. Wyróżniamy nim przyjaciół bibliotek i książki – osoby aktywne, wzbogacające nasze zbiory o szczególnie cenne i wartościowe publikacje.
W tym roku tytuł „Amici Librorum” otrzymała Barbara Willan za ofiarowanie Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie prywatnego księgozbioru śp. Tadeusza Willana, wieloletniego dziennikarza, redaktora naczelnego „Masurische Storchenpost”, przewodniczącego Stowarzyszenia Mazurskiego. Księgozbiór w języku polskim i niemieckim jest niezwykle cenny ze względu na jego wartość regionalną. Drugim wyróżnionym został Wojciech Malinowski z Olsztyna, który przekazał bibliotece cenny i unikatowy zbiór książek, czasopism i dokumentów życia społecznego, należący do jego ciotki Krystyna Kurto. W kolekcji znalazły się zarówno zbiory przedwojenne, w tym o tematyce niepodległościowej i wilniana, jak i rzadkie dokumenty życia społecznego z powojennego Olsztyna. Część tego daru można już dziś oglądać w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej.
Tytuł „Czytelnik Roku”
Wyróżnienie przyznane przez Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie najaktywniejszemu czytelnikowi w minionym roku.
Tytuł „Czytelnika Roku 2018” otrzymał Arkadiusz Jasionowicz, która w minionym roku wypożyczył 305 zbiorów (książki – 121, audiobooki – 184) z zasobów WBP w Olsztynie.
Tytuł „Bibliotekarz Roku 2018”
Tytuł przyznawany pracownikowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przez Dyrektora od 2004 r. W tym roku został przyznany po raz szesnasty za osiągnięcia w roku 2018.
Nominacje do XV edycji nagrody WAWRZYN:
„Szkarłatna głębia” Krzysztofa Bochusa, Muza, 2018;
„List z detencji” Wojciecha Hieronymusa Borkowskiego, Convivo, 2018;
„Marcepan na kredyt” Antoniego Janowskiego jako Tolo Szaleńczyk, Miniatura, 2018;
„Tyle nieznanych ryb” Anna Matysiak, Convivo, 2018;
„A działo się to... w Elblągu” Kazimierza KAZA Ostaszewicza, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 2018.