Kontakt

Kultura i Edukacja

Dwa koncerty w olsztyńskiej filharmonii

Ilustracja do tekstu

Kolejny mistrzowski recital fortepianowy odbędzie się 28 lutego 2019 roku, natomiast dzień później zaplanowano koncert orkiestry smyczkowej.

W czwartek o godz.19.oo w całości wypełni muzyka polska. Tak zdecydował Paweł Kubica. To jeden z najciekawszych polskich pianistów, uczestnik dwóch Konkursów Chopinowskich, przywiezie do Olsztyna swoją subiektywną, małą antologię polskiej literatury fortepianowej XIX i początków XX stulecia. W programie recitalu usłyszymy kompozycje: Fryderyka Chopina, Ignacego Jan Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Juliusza Zarębskiego.

Pianista ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w 1996 roku w klasie Janusza Olejniczaka. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Pracował pod kierunkiem takich pedagogów, jak Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Vlado Perlemuter, Rudolf Buchbinder, Lee Kum Sing, Jean Marc Luisada. Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. Konkursu Pianistycznego Fundacji Muzycznej Stendal w Detmold (1992, I nagroda), I Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (1996, nagroda specjalna), II Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (1998, I nagroda w kategorii solistów oraz nagroda specjalna). Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995, 2000).

Z kolei 1 marca 2019 r., o godz.19. w koncercie pt. Celuloid z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej pod dyrekcją Rafała Karasiewicza wystąpią gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki.

„Celuloid” to ich autorski projekt, w którym gitarzyści opracowali utwory czołowych polskich kompozytorów filmowych. Utwory, które usłyszymy pochodzą z płyty „Celuloid” nominowanej w 2015 roku do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii jazzowy album roku. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane znane tematy muzyczne z filmów: czołówka serialu Lalka z melancholijną, pozytywkową melodią Andrzeja Kurylewicza, zwariowana Wojna domowa z muzyką Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, przejmujące sekwencje z Człowieka z żelaza Andrzeja Wajdy z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Czasem muzyka prześciga swoją popularnością dzieło filmowe, do którego została napisana: tak chyba jest w przypadku niezapomnianej, elegijnej piosenki Nim wstanie dzień z muzyką Krzysztofa Komedy z filmu Prawo i pięść. Wszystkie te melodie gitarzyści wzbogacili swoimi własnymi quasi-filmowymi kompozycjami – w klimacie zbliżonym do dawnych melodii z polskich filmów nagrywanych jeszcze na celuloidowej taśmie.

WIĘCEJ INFORMACJI


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK