Kontakt

Kultura i Edukacja

Dwa muzyczne wydarzenia w olsztyńskiej filharmonii

Warmińsko-Mazurska Filharmonia

Miłośnicy kameralistyki spotkają się w Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej już w najbliższy piątek (1 lutego), natomiast dwa dni później (3 lutego) w stolicy regionu wystąpi Krystyna Durys – wokalistka jazzowa zafascynowana erą swingu.

Każdy koncert kameralny jest wydarzeniem wyjątkowym i niepowtarzalnym. A już szczególnie wówczas, gdy występują znakomici polscy muzycy związani ze środowiskiem muzycznym Krakowa i Katowic wraz z jedną z najwybitniejszych skrzypaczek świata.

W koncercie wystąpią: Kaja Danczowska – skrzypce, Maria Shetty – altówka, Adam Krzeszowiec – wiolonczela, Krzysztof Firlus – kontrabas, Piotr Lato – klarnet, Maksymilian Lipień – obój, Damian Lipień – fagot, Tadeusz Tomaszewski – waltornia. Każdy z muzyków na czele z Kają Danczowską posiada bogaty dorobek artystyczny, wiele nagród i wyróżnień muzycznych, nagrań płytowych oraz prowadzi działalność pedagogiczną. (o artystach na www.filharmonia.olsztyn.pl).

Początek kameralnego, bardzo klasycznego wieczoru w Filharmonii wyznaczy muzyka Wolfganga Amadeusa Mozarta i jego Divertimento B-dur KV 229 na trio stroikowe. Mozartowskie divertimenti to nic innego, jak typowo wiedeńska muzyka rozrywkowa – jak zawsze w wydaniu Mozarta niezwykle elegancka, ujmująca śpiewnymi frazami, wzbogacona o rozmaite niespodzianki. Dlatego divertimenti „tu i tam sprawiają satisfaction jedynie znawcom, chociaż i nie znający się na rzeczy będą zapewne zadowoleni, nie wiedząc dlaczego”, by zacytować samego kompozytora. Drugim utworem wieczoru wykonaniu kameralistów będzie przeurocza czteroczęściowa Suita na trio stroikowe (1949) reprezentująca najlepsze cechy neoklasycyzmu francuskiego.

Utwór skomponował Aleksander Tansman, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich minionego stulecia. W Polsce jego muzykę odkrywamy od stosunkowo niedawna, ale warto pamiętać, że Tansman był jednym z najpopularniejszych kompozytorów na świecie. Jego muzyka grana była, jak pisał Tadeusz Cegiełła, „na najtrudniej dostępnych scenach i estradach, wykonywana przez najlepsze orkiestry i najsławniejszych wirtuozów, dyrygowana przez mistrzów batuty, których nazwiska stały się już legendą”. Klasycznym zespoleniem tria dętego i kwartetu smyczków, a zarazem klamrą spinającą wieczór, będzie Septet Es-dur op. 20 Ludwiga van Beethovena. Utwór, przeznaczony na skrzypce, altówkę, klarnet, róg, fagot, wiolonczelę i kontrabas, utrzymany w konwencji serenadowej, jest typową wiedeńską muzyką plenerową. Muzyka tego obszernego, siedmioczęściowego utworu, wyraźnie nawiązuje do podobnych kompozycji Mozarta, choć w lirycznych melodiach powierzanych klarnetowi, fagotowi czy wiolonczeli, słychać już nadchodzących romantyzm. Z kolei bogata praca tematyczna, a więc przetwarzanie i odmienianie melodii, sprawia, że Septet jest czymś zdecydowanie więcej, niż muzyką służąca jedynie rozrywce. Słychać tu w wielu momentach typowego Beethovena pełnego kontrastów i niespodziewanych zwrotów – takiego, jakiego znamy z pierwszych jego symfonii.

Gwiazdą koncertu Tribute To Ladies Of Jazz ( W hołdzie Damom Jazzu) w dniu 3 lutego 2019 roku, o godz.18.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie Krystyna Durys – wokalistka jazzowa zafascynowana erą swingu, inspirująca się przede wszystkim wykonaniami Królowej Jazzu - Elli Fitzgerald. Towarzyszyć jej będzie zespół w składzie: Paweł Hulisz – trąbka, flugehorn, Marcin Janek – saksofon tenorowy i altowy, klarnet, Adam Wiśniewski - puzon, Marek Jurski – fortepian Jarosław Stokowski – kontrabas i Adam Zagrodzki - perkusja.

Usłyszymy kompozycje z wydanej we wrześniu 2016 roku pierwszej płyty Krystyny Durys pt. Tribute To Ladies Of Jazz, na której jako goście wystąpili Włodzimierz Nahorny, Przemek Dyakowski, Robert Majewski i Wojciech Staroniewicz oraz przedstawiciele młodej sceny jazzowej. Aranżacje opracowali Artur Jurek, Marek Jurski i Henryk Wieczyński. Płyta zebrała znakomite recenzje, podbiła serca słuchaczy i dziennikarzy audycji jazzowych w całej Polsce. W 2017 roku album znalazł się wśród pięciu najlepszych płyt w kategorii „Polska płyta jazzowa roku 2016” plebiscytu magazynu "Jazz Press”, nominowany także w kategorii „Album roku 2016” w ankiecie Jazz Top. W koncercie „W hołdzie Damom Jazzu” artyści zaprezentują utwory z repertuaru takich sław jak: Billie Holiday, Elli Fitzgerald, Natalie Cole, Niny Simone, Sarah Vaughan, Anity O'Day, Shirley Horn, Erthy Kitt.

Być może najbardziej kochamy wielkie damy jazzu za autentyzm, słyszalny w każdej nucie, za odwagę życia na swój własny sposób, a także za to, że towarzyszą nam od tylu lat w tak wielu intymnych i ważnych chwilach. Jak śpiewała Ella Fitzgerald w być może najpiękniejszej pieśni George’a Gershwina: „Mam rytm, mam muzykę, mam mojego mężczyznę, – kto mógłby chcieć czegoś więcej?”.

Krystyna Durys jest zdobywczynią legendarnej „Złotej Tarki” w konkursie wokalnym na 44. Międzynarodowym Old Jazz Meeting w Iławie. Laureatka drugiego miejsca w kategorii „Nowa nadzieja” ankiety Jazz Top (2017), nominowana również w kategorii „Wokalistka roku” tej samej ankiety. W 2016 roku została zaproszona na jeden z największych festiwali jazzowych na świecie – Java Jazz  Festival (Indonezja), a także na Osterso Jazz Festival (Dania) i Ladies’ Jazz Festival (Polska). Krytyk muzyczny Lasse Fagerberg w recenzji z Hällevik Tradjazz Festival (Szwecja) o występie Durys napisał: „Jej zespół tworzą jedni z najlepszych muzyków w tym gatunku. Swing, wspaniałe sola i dynamiczna, spójna gra. Przyjemność dla uszu”. I zapewne takie wrażenia czekają na publiczność niedzielnego jazzowego koncertu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Więcej informacji oraz ceny biletów na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl 

 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK