Kontakt

Kultura i Edukacja

Pokaz nowych nabytków w Muzeum Warmii i Mazur

Ilustracja do tekstu

W ubiegłym roku muzeum otrzymało i zakupiło łącznie przeszło 800 obiektów. Zostaną zaprezentowane już w najbliższą niedzielę (27 stycznia 2019 roku).

Muzeum Warmii i Mazur ma pod opieką kolekcje liczące przeszło sto tysięcy eksponatów. To wielkość porównywalna z dużymi i znaczącymi muzeami w Polsce.

Większa część zbiorów pochodzi z darowizn osób prywatnych i instytucji. Zbiory Muzeum obejmują przedmioty ze wszystkich epok. Zasadniczą częścią zbioru są pamiątki i dzieła sztuki związane z regionem Warmii i Mazur.

Podczas niedzielnego pokazu zostaną zaprezentowane m.in.: monety Cesarstwa Rzymskiego, późnośredniowieczny kord z okolic Górowa Iławeckiego, naszyjniki obręczowe z okolic Reszla, XIX-wieczne ikony, dawne przedmioty codziennego użytku (np. pudło na kapelusze, damskie pantofle, torebkę), „Ilustrowany Kurier Codzienny” z 1938 roku. Spośród obiektów poddanych konserwacji w ubiegłym roku będą to: stary druk „Obrot całego roku kazaniami niedzielnymi ku wieczności skierowanymi…” autorstwa Rajmunda Czaszyńskiego, wydany w Warszawie w 1745 r. i obraz Januarego Suchodolskiego ”Zaślubiny Jadwigi z Władysławem Jagiełłą” z poł. XIX wieku.

Niedzielny pokaz otwarty dla publiczności rozpocznie się o godz. 11.00 (wstęp bezpłatny). Wystawę „Nabytki 2018” będzie można zwiedzać do 3 lutego w cenie biletu wstępu do muzeum.

Program wystąpień:
- Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, O zbiorach Muzeum Warmii i Mazur. Wprowadzenie
- Kacper Martyka, Nadchodzi nowe. Słów kilka o czasach przemian w świetle nabytków Działu Archeologii
- dr Małgorzata Gałęziowska, Rozmaitości w zbiorach historycznych
- Olga Droździecka, Nielegalne pamiątki z podróży. Ikony odebrane przemytnikom
- Anna Gromkowska, „Obrot całego roku kazaniami niedzielnymi ku wieczności skierowanymi…”, autorstwa Rajmunda Czaszyńskiego
- Małgorzata Kumorowicz, Monety Cesarstwa Rzymskiego
- Danuta Syrwid, Ilustrowany Kurier Codzienny
- Marian Szymkiewicz, Ptaki z bliskich i dalekich stron świata
- Dominka Kałabun, Przedmioty codzienne z początku dwudziestego wieku
- Anna Czachorowska, Z kolorowej przędzy. XX wieczne wyroby tkackie w zbiorach etnograficznych Muzeum
- Grażyna Prusińska, Ślub królowej, January Suchodolski (1797-1875), Zaślubiny Jadwigi z Władysławem Jagiełłą (ok. 1849)


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK