Kontakt

Kultura i Edukacja

Warmińskie rzeźby w Muzeum Warmii i Mazur

Warmińskie rzeźby

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na wystawę „A święci milczą… Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur”, która odbędzie się 15 listopada 2018 roku.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najstarsze obiekty z kolekcji rzeźby ludowej, która jest największa w regionie. Większość z nich pochodzi z południowej Warmii, wszystkie zostały wykonane przed 1945 rokiem.

Prezentowane na wystawie dzieła powstały na potrzeby wiejskich społeczności, zdobiły warmińskie kapliczki. Ich twórcy pozostają anonimowi. Jedyną rzeźbą stworzoną przez znanego artystę jest krucyfiks z Chrystusem Ukrzyżowanym autorstwa Józefa Weinerta, zwanego „ostatnim świątkarzem na Warmii”.

Wiele rzeźb przedstawia postać szczególnie ukochanej przez Warmiaków Matki Bożej, najczęściej pokazywanej z Dzieciątkiem czy Jezusem zdjętym z krzyża. Figury Chrystusa Ukrzyżowanego pochodzą z dużych drewnianych krzyży stawianych na rozstajach dróg, polach i przy domostwach. Prezentowane postaci świętych to głównie patroni chroniący przed kataklizmami – na przykład święty Florian chronił przed pożarami, św. Jan Nepomucen przed powodziami, św. Walenty przed padaczką, a św. Roch przed dżumą.

Dziesięć eksponowanych rzeźb poddano konserwacji, niektóre z nich zostały uzupełnione o zrekonstruowane elementy. Usunięto wielokrotne przemalowania, uzupełniono ubytki, aby przywrócić figurom dawny wygląd.

Uzupełnienie do wystawy stanowi wydana przez MWiM publikacja „Warmińska rzeźba ludowa w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur”, którą bezpłatnie będzie można otrzymać podczas wernisażu wystawy.

Początek wydarzenia o godz. 16.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK