Kontakt

Kultura i Edukacja

10 lat Regionalnych Funduszy Filmowych

Ilustracja do tekstu

Na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Regionalne Fundusze Filmowe obchodzili dziesięciolecie działalności. Obecnie jest ich w Polsce jedenaście.

Od 2008 roku Fundusze wsparły finansowo 492 filmy fabularne, dokumentalne i animowane na łączną kwotę 72,2 mln złotych. Obok Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej są największym publicznym partnerem współfinansującym na zasadzie koprodukcji polską kinematografię.

Pierwszy Regionalny Fundusz Filmowy powstał w Łodzi w 2007 roku, najmłodszy Warmińsko-Mazurski w styczniu 2017. Polskie Fundusze, które okrzepły przez ostatnie dziesięć lat spełniają te same zadania co Fundusze w całej Europie. Promują wizerunkowo swoje regiony pokazując niepowtarzalne krajobrazy, miejsca i obiekty architektoniczne, nierzadko unikatowe w skali europejskiej. Dofinansowując wybrane filmy Fundusze wymagają, by na terenie ich działalności była realizowana przynajmniej część dni zdjęciowych, aby zatrudniani byli miejscowi fachowcy, firmy i statyści oraz by otrzymane środki były wydatkowane w regionie. W czasie dekady filmowcy korzystający ze wsparcia RFF „zostawili” w jedenastu województwach ponad 103 miliony złotych.

Jubileuszowe spotkanie, z udziałem przedstawicieli Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Regionalnych Funduszy Filmowych było okazją do podsumowania dziesięciolecia funkcjonowania RFF, ale także i spojrzenie w przyszłość na szanse i zagrożenia jakie stoją przed ich dalszą działalnością. Szansa to podtrzymanie i rozwinięcie Funduszy poprzez zwiększenie ich finansowania i autonomizację działalności jako instytucji.

WMFF reprezentował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i szef Funduszu Bogumił Osiński.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK