Nowe Pomniki Historii z Warmii i Mazur
W Kancelarii Prezydenta RP zostały wręczone tytuły Pomnika Historii. W uroczystościach uczestniczył również marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Do 81 zabytków o kluczowym znaczeniu dla kultury naszego kraju dołączył zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim i Sanktuarium w Świętej Lipce. Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej.
Zamek w Lidzbarku Warmińskim, nazywany Wawelem Północy, jest chlubą Muzeum Warmii i Mazur. Dawna rezydencja biskupów warmińskich to największa placówka MWiM. Należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, jest znakomicie zachowana, w ogromnej części autentyczna. Świetność tej budowli przywróciły w ostatnich latach (2009-2016) prace restauratorskie i konserwatorskie zrealizowane z funduszy norweskich i samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Zamek był główną siedzibą biskupów warmińskich w latach 1350-1795. Przebudowywany po pożarach, przez stulecia upiększany, ze znakomitymi zbiorami bibliotecznymi, dziełami sztuki, był rezydencją o cechach książęcego dworu. Wśród rezydujących na zamku biskupów byli wybitni uczeni, mężowie stanu, humaniści, m.in. Stanisław Hozjusz, Jan Dantyszek, Marcin Kromer czy Ignacy Krasicki. Tutaj mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik, pełniący funkcję lekarza biskupów. Od 1964 roku zamek jest największym oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Prezentowanych tu jest kilkanaście wystaw, głównie z bogatych zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.
Z kolei świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.
- Jest to wielkie wyróżnienie dla całego regionu i jego mieszkańców, tym bardziej, że nie stało się to z dnia na dzień. – przyznaje marszałek województwa. - Każde z tych miejsc ma inny charakter, jest pamiątką i świadectwem bogactwa historycznego naszych ziem, co roku przyciąga odwiedzających i badaczy. Jako gospodarze województwa niezwykle to doceniamy, czego dowodem jest skala środków budżetowych i unijnych, jakie w nie inwestujemy. Zależy nam nie tylko na dobrym utrzymaniu substancji historycznej, ale także na zapewnieniu przyzwoitych warunków do zwiedzania.
Dotychczas na liście Pomników Historii z naszego regionu figurowały Pola Grunwaldzkie, Kanał Elbląski i Wzgórze Katedralne we Fromborku.