Kontakt

Kultura i Edukacja

Kaziuki-Wilniuki na Warmii i Mazurach

Kaziuki-Wilniuki w Lidzbarku Warmińskim. Fot. MDK Lidzbark Warmiński

Święty Kazimierz to patron Litwy i Polski, a huczne obchody jego imienin są szczególnie popularne na Wileńszczyźnie. Wraz z przesiedleńcami „kaziukowe” tradycje przywędrowały na Warmię i Mazury. Bawić się na imprezach ku czci Kazimierza będzie można 2, 3 i 4 marca 2018 roku.

Imprezy tego rodzaju mogą poszczycić się liczącą już ponad 400 lat tradycją. Najczęściej przyjmują formę występów zespołów ludowych kultywujących wileńskie tradycje, którym to występom towarzyszą jarmarki rękodzieła, wyrobów twórców ludowych, publikacji i nagrań dotyczącymi ziemi wileńskiej oraz smakołyków charakterystycznych dla tamtejszej kuchni.

Trasa artystyczna XXXIV Kaziuki-Wilniuki „Wileńszczyzna na Warmii” wystartuje 2 marca w Kętrzynie (godz. 17.00, hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Kazimierza Wielkiego 12a, wstęp wolny). Wystąpią goście z Litwy: Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”, Zespół Etnograficzny „Łałymka” i Trio Hanki z Połukni, a spotkania ze swadą i wileńskim humorem poprowadzą: Dominik Kuziniewicz (Wińcuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek) i Anna Adamowicz (Ciotka Franukowa).

3 marca ci sami artyści zaprezentują się w Olsztynie (godz. 11.00, Centrum Konferencyjne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. Dybowskiego 11, bilety po 25 zł) i w Szczytnie (godz. 17.00, Miejski Dom Kultury, ul. Polska 12, bilety po 20 zł). 4 marca przeniosą się natomiast kolejno do Lidzbarka Warmińskiego (godz. 12.00, Lidzbarski Dom Kultury, ul. Słowackiego 4, bilety po 25 zł) i Bartoszyc (godz. 16.30, Bartoszycki Dom Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 11, wstęp wolny). W tym ostatnim mieście wystąpią również lokalni artyści.

2 i 3 marca zaplanowano XXIX Jarmark Kaziuka w Ełku. W programie: występy zespołów ludowych (2 marca – godz. 18.00, 3 marca – godz. 17.00, Ełckie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 47, bilety na każdy koncert po 10 zł) oraz kiermasz rękodzieła i wyrobów „kaziukowych” (3 marca, godz. 10.00, parking przed ECK, wstęp wolny).

3 marca odbędą się również Spotkanie z Tradycją Wileńską „Kaziuki nad Węgorapą” w Węgorzewie (Węgorzewskie Centrum Kultury, ul. Bema 14, wstęp wolny), na które złożą się: kiermasz (godz. 16.00) oraz koncert (godz. 17.00). Wystąpią chóry Ojczyzna i Moderato oraz zespoły: Budzewiaki, Gniewkowianie, Harmonia z Miariampola i Czerwone Maki z Jawniuk. Tego samego dnia podczas Wilniukowych Kaziuków w Dobrym Mieście zaprezentują się zespoły: Hałas z Czarnego Boru, Barwy Podwileńskie z Ławryszek i Iskry z Mickun (godz. 17.00, kino Przyjaźń, ul. Olsztyńska 2, bilety po 20 zł).

Również 3 marca zaplanowano XV Spotkanie z Tradycją i Kulturą Dawnej Polski „Na Kaziuka...” w Mrągowie (godz. 17.00, Centrum Kultury i Turystyki, ul. Warszawska 26, bilety po 12 zł). W ramach imprezy odbędzie się kiermasz i wystąpią: Podbrodzka Orkiestra Dęta z solistką Karoliną Lyndo, Zespół Tańca Współczesnego „Głębina”, Śpiewaczy Zespół Ludowy „Żejmiana” i Kapela „Przy fontannie”. Te same zespoły zaprezentują się także 4 marca podczas Wileńskich Kaziuków w Giżycku (godz. 16.00, Giżyckie Centrum Kultury, ul. Konarskiego 8, bilety po 15 zł).

Obecnie w Lidzbarku Warmińskim co roku około 4 marca organizowany jest najstarszy festiwal kultury wileńskiej w Polsce. Kaziuki-Wilniuki to okazja do polsko-litewskich spotkań i kultywowania wspólnych, dawnych obyczajów. Oprócz tradycyjnego jarmarku, na którym oferowane jest rękodzieło, palmy wielkanocne, haftowane obrusy, a także kresowe przysmaki – kindziuki i słynne piernikowe serca, odbywają się wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii. Prezentowane dzieła nawiązują do kulturowego pokrewieństwa gospodarzy i gości z zagranicy.

Więcej informacji o turystycznych i kulturalnych walorach Warmii i Mazur na stronie www.mazury.travel 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK