Wsparcie na edukacje przedszkolną
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostały podpisane umowy z dwóch konkursów Infrastruktura przedszkolna oraz Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej.
Ideą projektu jest zwiększenie dostępności i upowszechnienie edukacji przedszkolnej w regionie, doskonalenie zawodowe nauczycieli. Poszerzona zostanie również oferta zajęć dodatkowych o różnego rodzaju zajęcia (np. logopedyczne, socjoterapeutyczne czy psychoedukacyjne).
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał dzisiaj 19 umów z gminami: Lubawa, Dąbrówno, Działdowo, Młynary, Miłomłyn, Grodziczno, Kętrzyn, Gronowo Elbląskie, Dobre Miasto, Biskupiec, Miłakowo, Barciany, Lubomino i Olsztyn oraz Fundacją Rozwoju Warmii i Mazur.
UMOWY:
1. Gmina Miejska Lubawa:
- „Poprawa dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej na terenie miasta Lubawa” (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 794 006,72 zł
Wysokość dofinansowania: 595 505,04 zł
Zakres projektu obejmuje dwa etapy realizacji: adaptację części budynku gimnazjum na potrzeby poszerzenia bazy lokalowej Przedszkola Miejskiego oraz modernizację obiektu Przedszkola Miejskiego (adaptacja kuchni na salę zajęć).
2. Gmina Dąbrówno - 2 umowy
a) Tytuł projektu: Adaptacja pomieszczeń GCKB w Dąbrównie na potrzeby Punktu Przedszkolnego (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 383 346,21 zł
Wysokość dofinansowania: 289 426,39 zł
Projekt obejmuje:adaptację pomieszczeń Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dąbrównie wraz z zagospodarowaniem terenu przed budynkiem na potrzeby Punktu Przedszkolnego, modernizację zaplecza kuchennego, zakup i montaż wyposażenia, W ramach projektu zostanie wykonany system monitoringu punktu przedszkolnego oraz instalacja alarmowa. Powstanie 25 nowych miejsc przedszkolnych dla dzieci w wieku 3 i 4 lata.
b) Tytuł projektu Małe wielkie przedszkole w Dąbrównie (EFS)
Całkowita wartość projektu 685 274,20 zł
Wysokość dofinansowania 582 473,69 PLN
Celem projektu jest zwiększenie szans w zakresie edukacji przedszkolnej 25 dzieci w wieku 3-5 lat zamieszkujących w Gminie Dąbrówno poprzez utworzenie i działalność nowego ośrodka wychowania przedszkolnego, a także poprzez podniesienie kompetencji zawodowych 2 nauczycieli i umiejętności rodzicielskich 20 rodziców. Na potrzeby OWP przygotowany zostanie lokal w Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dąbrównie (własność gminna). Zakupione zostanie podstawowe wyposażenie.
3. Miasto Działdowo
Tytuł projektu: Rozbudowa Przedszkola Miejskiego Nr 5 o trzy oddziały przedszkolne (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 1 096 940,81 zł
Wysokość dofinansowania: 599 999,98 zł
W dobudowanej części zostaną umieszczone m.in. sale zajęciowe z zapleczem sanitarnym, magazynkiem, gabinety dydaktyczne, łazienka dla osób niepełnosprawnych, wiatrołap. Nowa część komunikacyjna połączona będzie z częścią istniejącą przerobioną na korytarz podcieniem zewnętrznym. Gabinety przeznaczone będą do konsultacji logopedycznej oraz do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, w tym autystycznymi i z zespołem Aspergera. W ramach projektu zaplanowano również drobne prace remontowe w istniejącej części przedszkola.
4. Gmina Młynary - 2 umowy
a) Tytuł projektu: Budowa przedszkola w Młynarach (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 2 493 727,00 zł
Wysokość dofinansowania: 759 900,00 zł
Projekt polega na budowie nowego budynku gminnego przedszkola w Młynarach wraz z zagospodarowaniem terenu.
W wyniku projektu powstanie wysokiej jakości infrastruktura edukacji przedszkolnej. Projekt pozwoli na zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej poprzez zwiększenie miejsc w przedszkolu do 100. Do nowego budynku zostanie przeniesiony sprzęt i wyposażenie z obecnego budynku przedszkola. Poprzez zwiększenie liczby miejsc przedszkolnych projekt pozwoli większej liczbie dzieci na skorzystanie z usług edukacji przedszkolnej.
b) Tytuł projektu Przedszkolaki na start (EFS)
Całkowita wartość projektu: 640 477,69
Wysokość dofinansowania: 543 827,69 PLN
Zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach dla 30 dzieci w wieku 3-5 lat z terenu Gminy Młynary, rozszerzenie oferty ośrodków wychowania przedszkolnego o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów, zwiększenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli
5. Beneficjent Gmina Miłomłyn - 2 umowy
a) Tytuł projektu: Adaptacja pomieszczeń Szkoły Podstawowej w Miłomłynie na potrzeby utworzenia punktu przedszkolnego wraz z wyposażeniem (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 89 145,20zł
Wysokość dofinansowania: 67 661,21zł
Projekt polega na wydzieleniu sal na pobyt dzieci w wieku przedszkolnym, sanitariatów i szatni dla punktu przedszkolnego na parterze budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. I Dywizji T. Kościuszki. Przewiduje się, że w punkcie przedszkolnym przebywać będzie jednocześnie 24 dzieci.
b) Tytuł projektu Kubusiowo - nowe miejsca wychowania przedszkolnego w Miłomłynie (EFS)
Całkowita wartość projektu 256 746,74 zł
Wysokość dofinansowania 218 234,72 PLN
Celem jest zwiększenie dostępności i jakości edukacji przedszkolnej na terenie gminy miejsko-wiejskiej Miłomłyn poprzez utworzenie nowego punktu przedszkolnego, zwiększenie szans edukacyjnych 24 dzieci, zwiększenie kompetencji rodzicielskich 24 rodziców oraz podniesienie kompetencji zawodowych 1 nauczycielki z terenu gminy miejsko-wiejskiej. Oprócz zajęć z podstawy programowej, którą realizować będzie nowo zaangażowany nauczyciel zorganizowane będą zajęcia dodatkowe dla dzieci niwelujące stwierdzone deficyty rozwojowe. Wydłużony zostanie czas pracy punktu o 4 godziny dziennie poza podstawę programową. W ramach projektu oddział zostanie wyposażony w niezbędny sprzęt, meble, pomoce dydaktyczne i materiały pomocnicze.
6. Gmina Grodziczno
Tytuł projektu: Rozbudowa z przebudową oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Nowym Grodzicznie (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 849 965,80 zł
Wysokość dofinansowania: 637 474,35 zł
Projekt dot. rozbudowy z przebudową oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Nowym Grodzicznie i obejmuje roboty budowlane (rozbudowa budynku, przebudowa i remont części istniejącej; wykonanie instalacji, wykonanie pochylni - podjazdu dla niepełnosprawnych wraz ze schodami zewnętrznymi oraz tarasem; zagospodarowanie terenu; przebudowa instalacji zewn.), zakup wyposażenia do 4 oddziałów przedszkolnych.
7. Gmina Miejska Kętrzyn – 2 umowy
a) Tytuł projektu: Budowa przedszkola przy ul. Wierzbowej w Kętrzynie (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 15 429 212,39 zł
Wysokość dofinansowania: 755 000,00 zł
W wyniku realizacji projektu powstanie budynek przedszkola publicznego przy ul. Wierzbowej w Kętrzynie, przeznaczony dla 95 dzieci. Przedszkole składa się z czterech oddziałów przedszkolnych. Nowa infrastruktura dostępna od 09.2018.
b) Tytuł projektu Kętrzyńskie maluszki-utworzenie nowych miejsc przedszkolnych w Gminie Miejskiej Kętrzyn (EFS)
Całkowita wartość projektu 349 148,38 zł
Wysokość dofinansowania 296 776,12 PLN
Utworzenie 25 nowych miejsc wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami przedszkolnymi w Kętrzynie i wzbogacenie oferty edukacyjnej o zajęcia wyrównujące deficyty rozwojowe dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz podniesienie kompetencji nauczycieli wychowania przedszkolnego niezbędnych w procesie wspierania rozwoju dziecka.
8. Gmina Gronowo Elbląskie
Tytuł projektu: „Przebudowa i adaptacja obiektu przedszkolnego w Gminie Gronowo Elbląskie celem poprawy warunków dla zwiększenia liczby miejsc” (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 1 092 775,47 zł
Wysokość dofinansowania: 639 920,00 zł
Przedmiotem projektu jest remont i adaptacja części budynku Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim na przedszkole. W ramach projektu planowane są roboty budowlane, sanitarne i elektryczne mające na celu dostosowanie całego obiektu do funkcji przedszkolnej, w tym również dostosowanie infrastruktury dla osób niepełnosprawnych. Realizacja inwestycji pozwoli na zwiększenie wolumenu ilości świadczonych usług, poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć dydaktycznych, a także pozwoli na zwiększenie ilości dzieci do 75 dzieci.
9. Gmina Dobre Miasto
Tytuł projektu: „Budowa budynku Publicznego Przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu, elementami małej architektury, aranżacji i stałego wyposażenia wszystkich pomieszczeń przedszkolnych przy ul. Warszawskiej w Dobrym Mieście” (EFRR)
Całkowita wartość projektu: 7 459 899,81 zł
Wysokość dofinansowania: 492 700,00 zł
Najważniejsze etapy realizacji projektu to: budowa budynku przedszkola, w którym znajdą się m.in: oddziały przedszkolne (sale ogólnego przeznaczenia), sala do ćwiczeń ruchowych i rytmicznych, pokoje administracyjne w tym pomieszczenie logopedyczno-terapeutyczne, szatnie, łazienki, oraz pełne zaplecze kuchenne, zakup niezbędnego wyposażenia do wszystkich pomieszczeń przedszkolnych; zagospodarowanie terenu wokół budynku
10. Gmina Biskupiec
Tytuł projektu Wsparcie małego dziecka w Gminie Biskupiec (EFS)
Całkowita wartość projektu: 784 852,50 zł
Wysokość dofinansowania: 666 852,50 zł
Projekt zakłada utworzenie 60 nowych miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym w nowym ośrodku przedszkolnym w Krotoszynach poprzez adaptację i remont pomieszczeń po byłej szkole, dokupienie wyposażenia i zatrudnienie kadry i organizację dodatkowych zajęć niwelujących deficyty dzieci.
11. Gmina Miłakowo
Tytuł projektu Zapewnienie równego dostępu do edukacji przedszkolnej dzieciom z Gminy Miłakowo (EFS)
Całkowita wartość projektu: 1 508 035,08 PLN
Wysokość dofinansowania: 1 281 676,08 PLN
W ramach projektu zaplanowano: wsparcie przedszkoli w ZSP w Miłakowie w zakresie wykorzystania wolnych miejsc wychowania przedszkolnego, rozszerzenie oferty przedszkoli w ZSP w Miłakowie o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów, doskonalenie umiejętności i kompetencji nauczycieli ZSP w Miłakowie, warsztaty dla 50 rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.
12. Gmina Barciany
Tytuł projektu Tworzenie nowych miejsc przedszkolnych w Gminie Barciany (EFS)
Całkowita wartość projektu 331 593,88 PLN
Wysokość dofinansowania 281 193,88 PLN
Poprawa dostępu do edukacji przedszkolnej oraz poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Barciany, trwałe zwiększenie o 25 liczby miejsc edukacji przedszkolnej, podniesienie kompetencji 6 nauczycielek, poszerzenie oferty zajęć dodatkowych o zajęcia logopedyczne, socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci objętych projektem, udział rodziców w warsztatach i zaangażowanie w działalność przedszkola. Nowe miejsca edukacji przedszkolnej zostaną utworzone w Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Barcianach dla dzieci w wieku przedszkolnym.
13. Fundacja Rozwoju Warmii i Mazur
Tytuł projektu Akademia Małych Zuchów (EFS)
Całkowita wartość projektu 1 137 410,40 PLN
Wysokość dofinansowania 966 770,40 PLN
Utworzenie 60 miejsc dla dzieci z gm. Lubawa i okolic, rozszerzenie oferty przedszkola o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne 10 dzieci w zakresie stwierdzonych oraz poprawa kompetencji zawodowych 4 nauczycieli i umiejętności wychowawczych rodziców. W ramach projektu: utworzenie 3 grup w Przedszkolu pn. Akademia Małych Zuchów we wsi Fijewo. W przedszkolu powstanie sala doświadczania świata dostosowana do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz trzy nowe sale dla nowych grup.
14. Gmina Lubomino
Tytuł projektu Nasz przedszkolak (EFS)
Całkowita wartość projektu 738 120,00 PLN
Wysokość dofinansowania 627 400,00 PLN
Projekt zakłada zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej dzieci z Przedszkola Samorządowego w Lubominie z Oddziałem zamiejscowym w Rogiedlach poprzez wykorzystanie 6 wolnych miejsc wychowania przedszkolnego, złagodzenie deficytów psychoruchowych, społecznych i emocjonalnych u 90 dzieci oraz doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli.
15. Gmina Olsztyn
Tytuł projektu Pomysły na zmysły (EFS)
Całkowita wartość projektu 1 249 675,06 PLN
Wysokość dofinansowania 1 062 223,80 PLN
Przedmiotem projektu jest utworzenie 94 nowych miejsc przedszkolnych w trzech przedszkolach miejskich nr 1, 19, 39 w Olsztynie. Projekt obejmuje także 139 dzieci, u których stwierdzono deficyty oraz 5 dzieci z niepełnosprawnościami. Zgodnie z rozpoznanymi potrzebami zorganizowane zostaną 1152 godziny zajęć dodatkowych zwiększających szanse edukacyjne dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów.