Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Pomysły na projekty w Regionie Morza Bałtyckiego

Logotyp - ilustracja do tekstu

Zbliża się nowa edycja Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027 – na specjalnej platformie internetowej można nawiązać kontakt z partnerami z różnych krajów programu w celu przygotowania projektu.

Narzędzie w postaci internetowej platformy umożliwia umieszczanie własnych idei projektowych i rozwijania ich, wyszukiwanie intersujących koncepcji projektów i pasujących partnerów do zaplanowanych już przedsięwzięć. 

Planuje się ogłoszenie pierwszego naboru projektów w lutym 2022 roku i potrwa on do maja 2022 roku. Będzie można również konsultować pomysły projektowe z pracownikami wspólnego sekretariatu Programu w Rostoku (Niemcy) oraz na wczesnym etapie koncepcyjnym projektu z punktem kontaktowym zlokalizowanym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w  Olsztynie.

Platforma jest dostępna pod linkiem: https://matchmaking.interreg-baltic.eu/

W nowej perspektywie program Interreg Region Morza Bałtyckiego z budżetem ponad 250 mln euro  koncentrować się będzie m.in. na podniesieniu  jakości i standardów nowoczesnych cyfrowych usług publicznych, poprawie zarządzania oraz czystości wód, również tych śródlądowych tj. rzek, jezior itp. Wsparcie uzyskają również projekty, które podejmą wyzwanie dotyczące zmiany zachowań konsumentów i producentów  m.in. w zakresie wykorzystania plastiku i innych nie ekologicznych tworzyw.   

Nowy program bałtycki zwyczajowo skupi się również na tzw. niebieskiej gospodarce. Przykładowe działania w tym zakresie będą mogły dotyczyć m.in. istotnego w naszym regionie problemu sezonowości w turystyce wodnej, różnicowania produktów turystycznych oraz łącznia ich z innymi dziedzinami np. zdrowiem. Program skupi się także  na temacie gospodarki o obiegu zamkniętym tzw. GOZ oraz transformacji energetycznej i zielonej mobilności.

Program współpracy transnarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego obejmuje 11 krajów, z których osiem to Państwa Członkowskie UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja) oraz 3 to kraje partnerskie (Białoruś, Norwegia i Rosja).

Więcej szczegółów na stronie Programu: https://interreg-baltic.eu/

Zachęcamy również do konsultacji pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Interreg działającym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tel. 89 521 93 24, e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK