Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Kolejne Święto Polonii w obwodzie kaliningradzkim

Ilustracja do tekstu

Delegacja samorządu województwa wzięła udział w koncercie galowym inaugurującym XIII „Forum Organizacji Polonijnych Obwodu Kaliningradzkiego” w Czerniachowsku.

W ramach koncertu galowego zaprezentowano dorobek kulturalny organizacji polonijnych z obwodu kaliningradzkiego.

Wystąpił m.in. zespół polskiej piosenki Królewczanie z Kaliningradu, zespół z Polonii z Czerniachowska i Poleska oraz inne wokalno-taneczne polonijne zespoły folklorystyczne. Na zakończenie Forum gościnnie wystąpił Łukasz Jędrys – olsztyński wokalista i kompozytor, wykonawca piosenki poetyckiej, animator kultury, którego występ zorganizował samorząd województwa.

W programie znalazł się także m.in. wernisaż prac fotograficznych „Mazury na południu Krainy Krasnojarskiej”, a także spotkanie i prezentacja dorobku Polonii Minusińskiej z Kraju Krasnojarskiego.

Samorząd województwa od lat włącza się w organizację wydarzeń kierowanych do Polonii zamieszkującej w partnerskim regionie województwa – obwodzie kaliningradzkim.

Co roku w uroczystościach w Czerniachowsku bierze udział kilkuset rodaków, w wśród zaproszonych gości nie brakuje przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie, jak również władz rosyjskich.

Kontakty z Polonią i Polakami zagranicą są jednym z priorytetów współpracy zagranicznej samorządu. Bogatą współpracę regionu Warmii i Mazur z „Domem Polskim” w Czerniachowsku wypełniają liczne przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i młodzieżowe.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK