Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Hiszpańska wizyta u marszałka województwa

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim

Gościem marszałka Gustawa Marka Brzezina był dzisiaj (15 maja 2019 roku) Francisco Javiera Sanabria Valderrama, ambasador Hiszpanii.

Była to pierwsza wizyta ambasadora na Warmii i Mazurach. Odbyła się przy okazji organizowanego w Olsztynie Forum Nowej Edukacji w ramach projektu FOLM – From Outdoors to Labour Market („Z natury do ryku pracy”).

Dzisiejsza konferencja odbyła się przy wsparciu finansowym samorządu województwa. W projekcie uczestniczą m.in. Warmia i Mazury oraz Kantabria z północnej Hiszpanii. Rozmowa szefa regionu z hiszpańskim dyplomatą dotyczyła między innymi współpracy województwa z regionem La Rioja w latach 2003-2012.

Podczas dzisiejszego spotkania poruszono również temat wymian studenckich, bowiem Polska jest pierwszą destynacją w Europie, którą wybierają studenci hiszpańscy w ramach programu Erasmus. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie prowadzi współpracę naukowo-badawczą z Universitat Politecnica de Catalunya w Barcelonie oraz Universidad Pablo de Olavide, Sevilla, w ramach porozumień zawartych przez Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. Ponadto UWM współpracuje z 22 uczelniami hiszpańskimi realizując liczne umowy bilateralne z programu Erasmus+, między innymi z Universitat Politecnica de Valencia Universidad Complutense de Madrid, Universidade da Coruńa. W ramach wymian międzynarodowych, w roku akademickim 2018/2019 na UWM uczyło 51 studentów z Hiszpanii. Z kolei z UWM na studia do Hiszpanii wyjechało 25 osób.

Nie zabrakło ponadto rozmów na temat ewentualnych przyszłych projektów z regionami hiszpańskimi. Opierać by one się miały w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa – w szczególności w ramach ekonomii wody. Obydwie strony wyraziły chęć kolejnego spotkania w przyszłości.

W latach 2003-2012 obowiązywało porozumienie o współpracy między województwem warmińsko-mazurskim a autonomicznym regionem La Rioja. Na podstawie tego porozumienia obydwa regiony współpracowały ze sobą w dziedzinach związanych z turystyką (gastronomia, hotelarstwo, biura turystyczne, usługi przewozów turystycznych), produkcją żywności wysokiej jakości (labelizacja zgodnie ze standardami Unii Europejskiej), ochroną środowiska naturalnego czy kulturą.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK